NA POMOC JULCE – VII Chaimowa Cedaka

Drodzy sympatycy Sądeckiego Sztetlu!
Możemy mówić już o tradycji, według której co roku, na początku Wielkiego Postu, organizujemy naszą Chaimową Cedakę. Jesteśmy dumni i cieszymy się, że naszą akcją corocznie łączymy chrześcijański zwyczaj wielkopostnej jałmużny z żydowską dobroczynnością – czyli cedaką właśnie.
Bardzo cenimy sobie to, że na przestrzeni lat zbudowaliśmy wspaniałą społeczność skupiającą coraz więcej osób, i której ważną częścią są beneficjenci naszych charytatywnych działań.
Dlatego chcemy kontynuować wsparcie dla tych, którym nieśliśmy już pomoc, by nie miała ona doraźnego charakteru, a była raczej trwałą relacją z drugim człowiekiem w potrzebie.

Bohaterką akcji jest Julka. Kiedy się urodziła, już po miesiącu w szpitalu w Prokocimiu postawiono diagnozę: CRI DU CHAT SYNDROME, inaczej Zespół Kociego Krzyku. To niezwykle rzadka choroba genetyczna. W Polsce cierpi na nią ok. 50 dzieci. Rozpoznaje się ją na początku po płaczu, który przypomina miauczenie kota niż szloch malucha. Wiąże się z upośledzeniem psycho-ruchowym i małogłowiem. Zespołu kociego krzyku nie można wyleczyć. Cała terapia skupia się wokół łagodzenia objawów. Na pierwszy plan wysuwa się rehabilitacja i w zasadzie tylko dzięki niej chorzy mają w ogóle szansę na dożycie do wieku dorosłego. Chodzi tu przede wszystkim o jedzenie, siedzenie i chodzenie. Julka do 5 roku życia nie chodziła, tylko pełzała. Pomocna dla niej jest delfinoterapia, na którą zbiera pieniądze.

Każdy może przekazać datek na dalsze leczenie dziewczynki: Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, nr rach. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 z dopiskiem: 23947 Julia Żołna – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia. (KRS 0000037904 cel: Julia Żołna 23947)

Potrzeba jest także pomoc psychologiczna dla rodziny Julki – najlepiej na terenie Limanowej.

Więcej o historii Juli można przeczytać tutaj:
https://gazetakrakowska.pl/o-milosci-w…/ar/c14-14065545