KONCERT „DISTURB THE SILENCE” – zaginiona muzyka limanowskich Żydów

„Disturb the Silence” to muzyczna opowieść o wielokulturowej, przedwojennej historii Limanowej. Przez niemal 400 lat Chrześcijanie i Żydzi wspólnie tworzyli galicyjskie miasteczko, o czym rzadko się już dziś pamięta. Społeczność żydowska w Limanowej nigdy się nie odrodziła, pozostały po niej jedynie nieliczne pamiątki. Jedną z nich są nuty znalezione w starym fortepianie, prawdopodobnie pochodzące ze zbiorów limanowskiego żydowskiego muzyka Salomona Süsskinda. To właśnie odnalezione wśród nich melodie przypomną o kolorowej przeszłości miasta, w którym przed wojną istniało kilka teatrów, orkiestr, kino, kwitło życie kulturalne otoczone muzyką.

Prezentujemy wyjątkowy koncert, w programie którego znajdą się autorskie opracowania melodii zapisanych w należących do Salomona Süsskinda rękopisach, zeszytach nutowych nieznanych żydowskich uczniów z Limanowej, a także melodii granych przez rodzinę nowosądeckich muzyków – Goldbergerów. Wiele z nich, jak „Rebeka” czy temat z filmu „Dybuk” jest nam dziś dobrze znanych, ale przypominając o nich, przerywamy ciszę o ich niegdysiejszych wykonawcach.

Łukasz Połomski wprowadzi nas do koncertu, opowiadając historię Żydów limanowskich i sądeckich z perspektywy dźwięków. Przedstawi muzyków oraz kompozytorów, którzy tworzyli na tym terenie, a których ślady można znaleźć na odnalezionych nutach. Muzyka była integralną częścią ich życia codziennego: począwszy od świąt, po wesela i zabawy, a skończywszy na śpiewach kantorów w synagodze. Każda z poruszanych kwestii będzie pretekstem do przedstawienia wielowątkowego dziedzictwa Żydów z tego regionu. Oprócz kwestii muzycznych niezwykle istotny dla rozwoju kultury był język: jidysz, hebrajski i polski, który również stanowił wyznacznik stopnia asymilacji, poglądów politycznych i religijnych. Dźwięki z tamtego świata, tak bardzo trudno dziś uchwytne, staną się kanwą do opowieści o sztetlu, którego już nie ma.

zwartek, 23.05 godz. 18:30
📍 Sala Widowiskowa LDK, ul. Bronisława Czecha 4, Limanowa
🎫 Wstęp wolny, darmowe wejściówki do odbioru w kasie Kina Klaps
Wykonawcy:
Andrzej Ciepliński – klarnet
Piotr Przedbora – gitara
Paweł Janas – akordeon
Piotr Zimnik – kontrabas
Wprowadzenie: Łukasz Połomski (Sądecki Sztetl)

Honorowy patronat: Burmistrz Miasta Limanowa

Koncert jest dofinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Współfinansowane ze środków ZAW STOART

Partnerzy: Sądecki Sztetl i Limanowski Dom Kultury
Partnerzy medialni: Limanowa.in, Echo Limanowskie
Sponsorzy: Grupa Uchacz