ZMARŁ WŁADYSŁAW ŻAROFFE (1922 - 2019)

13 czerwca 2019 r. odszedł Władysław Żaroffe. W 2017 r. wyróżniliśmy go tytułem Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu. W ostatnich latach Pan Władysław wykonał wielką pracę na rzecz udokumentowania wojennych dziejów Nowego Sącza oraz Zagłady Żydów. Wykonał m.in. pierwszy plan sądeckiego getta.

Jako młody chłopak na własne oczy widział wiele wydarzeń z dziejów miasta, w tym także Zagładę Żydów - marsz śmierci z sądeckiego getta. Osobiście znał wielu żydowskich społeczników, działaczy. Z pasją opowiadał o rodzinie Korblów, czy cukierniku Sieradzkim. W jego domu mieszkał Jan Karski, który wędrował ze swoją misją na Węgry i dalej na zachód Europy.

Śmierć Pana Władysława jest dla nas niepowetowaną stratą. Starciliśmy wspaniałego nauczyciela i świadka historii. Odszedł człowiek, którego nie da się zastąpić.

Rodzinie składamy kondolencje, łącząc się w smutku.

***

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Św. w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu o g. 10.00. O g. 13:00 odporowadzimy Pana Władzia w ostatnią drogę na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejatana.

 

Sądecki sztetl