ZBUDŹ SIĘ, PANIE! - życzenia wielkanocne 2020

Tegoroczne życzenia Wielkanocne będą inne. Bo nietypowy to czas świąteczny, kiedy zostajemy zatrzymani w swoich domach. Dziś wyjątkowo brzmią słowa papieża Franciszka wygłoszone w czasie specjalnego błogosławieństwa Urbi et Orbi: „Zebrały się gęste ciemności; ogarnęły nasze życie, wypełniając wszystko ogłuszającą ciszą i posępną pustką, która paraliżuje wszystko na swej drodze. Czuje się je w powietrzu, dostrzega w gestach, mówią o tym spojrzenia. Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy”. Wierzymy, że podniesiemy się z tego jako ludzie, wszyscy razem. Nie ma chyba dziś innych życzeń, jak te, które mówią o ustaniu epidemii. Życzymy Wam także, żebyśmy wyciągnęli z tego czasu lekcje, abyśmy zobaczyli to co na co dzień nam umykało. „Przeżywamy czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest” – mówił Ojciec Święty. Trudna to nauka, ale może wielu nam potrzebna. Nie marnujmy tego czasu.

Nadzieja, której nie możemy porzucić, wybrzmiewa wyjątkowo w te święta. Słychać ją ciszy naszych ulic, placów i kościołów. Głośnym echem, między murami naszych domów, odbijają się słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka: „Zbudź się, Panie!”

 

Spokojnego czasu, życzy Łukasz Połomski i cały zespół Sądeckiego Sztetlu

Politryptyk legnicki - fragment, aut. M. Obilman, XV w. Muzeum Narodowe w Warszawie. Politryptyk legnicki - fragment, aut. M. Obilman, XV w. Muzeum Narodowe w Warszawie.