SENDLEROWA - IV Sztetlowy Cheder

Trwa Rok Sendlerowej!
Z tej okazji zapraszamy na promocję książki Anny Bikont "Sendlerowa. W ukryciu". 13 kwietnia, w piątek o g. 17.00 spotkamy się z autorką książki, a rozmowę z nią poprowadzi Edyta Danielska. Wydarzenie odbędzie się w MCDN przy ul. Jagiellońskiej 61 w Nowym Sączu.
Wydarzeniu będzie towarzyszył też występ muzyczny. Kołysankę po hebrajsku zaśpiewa Ania Kita przy akompaniamencie Michała Szczygła.
WSTĘP WOLNY!

***
W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.

Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.