PRZEJŚCIE - Wielkanoc 2017

Tak się składa, że w 2018 r. święta Wielkanocne wśród katolików zbiegają się z żydowską Paschą. To piękny symbol jedności, która w ostatnim czasie została wystawiona na ciężko próbę. W tej perspektywie stajemy przed nową symboliką przejścia – drogi do dialogu. Czas przejścia, to czas zrozumienia.

Przez wieki, w naszym mieście i wioskach, tej niezwykłej nocy Żydzi zasiadali do sederowych stołów, oczekując przyjścia Eliasza. Obok, w sąsiedztwie przygotowywano koszyki świąteczne, aby udać się do kościołów. Wszystko działo się obok, ale jakby w jedności. Tak było od wieków.

Każdy kto zagłębi się w liturgię triduum paschalnego, ten wie, że nie zrozumie jej bez judaizmu. Czymże jest wielkoczwartkowa wieczerza Jezusa bez poznania sederu, czym będzie symbol ofiary, pustego grobu i zmartwychwstania bez pojęcia tajemnic Tory? Jesteśmy jak bracia w wierze, przez wieki osobno, ale razem.

Kochani, niech te święte wydarzenia staną się okazją do przejścia na stronę dialogu, porozumienia i zrozumienia. Ciemność stanie się światłem, morze złych słów niech ustąpi pokojowi w Waszych sercach.

Radosnej Paschy! Alleluja!

 

Łukasz Połomski

 Cały zespół Sądeckiego Sztetlu

Mistrz Ołtarza z Schöppingen. Mistrz Ołtarza z Schöppingen.