LUDZIE, NIE LICZBY - 2018 r.

2018 to był dla mnie wyjątkowy rok. Kilkuletnie doświadczenie sztetlowe postanowiłem wykorzystać by zebrać środki i podjąć walkę o upamiętnienie Żydów ofiar Zagłady w Krościenku nad Dunajcem. Tak  zaczął się projekt, który będę kontynował w przyszłych latach. 

Od momentu kiedy wszedłem po raz pierwszy na cmentarz w Krościenku (było to w październiku) do odsłonięcia pomnika mineło 8 miesięcy. Przez ten czas towarzyszyli mi niezwykli ludzie. Przede wszystkim Ci z przeszłości, Ci o których nikt już miał nie pamiętać: Sara, Gitka, Hana, Pepka, Henio, Nusiek, Mundek. Rodziny Stahlberger, Susskind, Form, Buchsbaum, Herbst, Pasterer, Ziegler, Neugroschel, Baumol, Sonnenthal - w sumie 256 zamordowanych, niepowtarzalnych istnień oraz 8 ocalałych w piekle obozowych doświadczeń. Chciałem posprzątać cmentarz tymczasem działania przerodziły się w projekt Ludzie, Nie Liczby podczas, którego poznałem niesamowitych współczesnych ludzi, którzy mi pomagali Joanna Kurczap, Avi Baumol, Karolina Panz, Ela Magenheim, niesamowitą młodzież z pedagogami na czele, przyjaciela miejscowego strażnika pamięci Jakuba Dydę.

Dzięki hojności niezwyklych darczyńców oraz organizacji: Fundacji Rodziny Nissenbaumów i Stowarzyszeniu ŻIH, Gminie Krościenko nad Dunajcem projekt zakończył się powodzeniem. Tragiczna historia mieszkańców nie zakończyła się na odsłonięciu pomnika. Spotkał mnie zaszczyt bycia nominowanym do nagrody Polin 2018, gdzie projekt został wyróżniony a ja miałem okazję przypomnieć o mieszkańcach Krościenka. To w pewnym sensie było symboliczne domknięcie roku z projektem Ludzie, Nie Liczby. Jednak to nie koniec.

Udało mi się pozyskać sponsora i szkoła w 2019 odwiedzi już po raz drugi z nowymi rocznikami Miejsce Pamięci w Bełżcu. Te historie, cały projekt na zawsze pozostanie już ze mną jako przykład, iż wspólnie możemy wiele. Już za parę dni ruszam z projektem Ludzie, Nie Liczby 2 - szczegóły wkrótce.

W 2018 r. udało się również wspólnie z fundacją Zapomniane oznaczyć 4 miejsca zapomnianych historii Żydów. Stara Wieś-masowy grób, Czarny Dunajec masowy grób, Nowy Targ - Milek Reiner imienne upamiętnienie. Znaczniki fundacji Zapomniane pojawiły się w przestrzenii, a ja mocno wierzę, iż docelowo przerodzą się w trwałe upamiętnienia. Będę o to się starał. Bardzo cenie sobię współpracę z Fundacją Zapomniane i przed nami w 2019 prawie 20 lokalizacji w Małopolsce czekających na przywrócenie pamięci. Podjąłem również starania o upamiętnienie braci Krieger z Dobrej. Rodzeństwo (zamordowane w wieku 14 i 18 lat) spoczywa na terenie nowego cmentarza katolickiego. Obecnie podejmuję starania by bez ekshumacji udało się braci upamiętnić.

Planów jest więcej, część rozpoczęta w bieżącym roku, inne jeszcze w planie. O tym i wielu innych zamierzeniach będę informował już w 2019 roku :)

Dariusz Popiela

 

Zachęcamy do odwiedzenia profilu projektu: https://www.facebook.com/LudzieNieLiczby/

Przygotowania do upamiętnienia cmentarza w Krościenku nad Dunajcem - na nekropolii pracuje młodzież z Liceum im. S. Żeromskiego (maj-czerwiec 2018). Przygotowania do upamiętnienia cmentarza w Krościenku nad Dunajcem - na nekropolii pracuje młodzież z Liceum im. S. Żeromskiego (maj-czerwiec 2018).
Uroczyste odsłonięcie pomnika w Krościenku nad Dunajcem - modlitwie przewodził rabin Avi Baumol z JCC. Uroczystość przygotowała Fundacja Nomina Rosae (prowadzenie: Maciej Walasek - w kapeluszu). Czerwiec 2018 r. Uroczyste odsłonięcie pomnika w Krościenku nad Dunajcem - modlitwie przewodził rabin Avi Baumol z JCC. Uroczystość przygotowała Fundacja Nomina Rosae (prowadzenie: Maciej Walasek - w kapeluszu). Czerwiec 2018 r.
Moment odsłonięcia Pomnika w Krościenku - symbolicznego odsłonięcia dokonali potomkowie miejscowych Żydów. Czerwiec 2018 r. Moment odsłonięcia Pomnika w Krościenku - symbolicznego odsłonięcia dokonali potomkowie miejscowych Żydów. Czerwiec 2018 r.
Dariusz Popiela - inicjator, twórca projektu Ludzie, Nie Liczby. Odsłonięcie pomnika w Krościenku, czerwiec 2018 r. Dariusz Popiela - inicjator, twórca projektu Ludzie, Nie Liczby. Odsłonięcie pomnika w Krościenku, czerwiec 2018 r.
Dariusz Popiela odbiera wyróżnienie POLIN 2018 r. Uroczysta gala odbyła się 4 grudnia 2018 r. w Warszawie. Dariusz Popiela odbiera wyróżnienie POLIN 2018 r. Uroczysta gala odbyła się 4 grudnia 2018 r. w Warszawie.
Młodzież z LO im. S. Żeromskiego w Krościenku objęła opieką pomnik w Krościenku. Młodzież z LO im. S. Żeromskiego w Krościenku objęła opieką pomnik w Krościenku.
Upamiętnienie w Nowym Targu, dzięki Fundacji Zapomniane. Jesień 2018 r. Upamiętnienie w Nowym Targu, dzięki Fundacji Zapomniane. Jesień 2018 r.
Upamiętnienie miejsca masowych pochówków w Limanowej-Starej Wsi. Drewniana macewa powstałą dzięki Fundacji Zapomniane. Jesień 2018 r. Upamiętnienie miejsca masowych pochówków w Limanowej-Starej Wsi. Drewniana macewa powstałą dzięki Fundacji Zapomniane. Jesień 2018 r.