IV Sądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i KL Auschwitz

Fundacja Nomina Rosae-Sądecki Sztetl, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu oraz MCK Sokół serdecznie zaprasza na spotkanie zorganizowane w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbędzie się 26 stycznia 2018 roku (piątek) o godzinie 10.30 w MCK Sokół w Nowym Sączu, ul Długosza, sala im. R. Sichrawy

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, największego ośrodka Zagłady w dziejach ludzkości. Zginęło tam blisko 1.1 miliona ludzi. Nie wszystkie ofiary Holocaustu śmierć poniosły w obozach. Wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, a pamięć o nich trwa dopóty przekazywana jest przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.


Godzina 10.40
Wykład:
"Kronikarze tonących" - getto warszawskie w poezji Władysława Szlengla i Dzienniku Racheli Auerbach.
Edyta Danielska (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mszalnicy, Fundacja Nomina Rosae)

Godz. 11.00
"Przyjaźń i braterstwo w cieniu Zagłady"
Artur Franczak (Dyrektor PBW w Nowym Sączu)

Godz. 11.20
„Bajki z krainy pieców” - reż. Andzrej B. Czulda.
Wprowadzenie do filmu – Artur Franczak, Karol Szafraniec (filmoznawca MCK Sokół)

Zapisy na wykłady pod telefonem: 18 448 26 56

27 stycznia o g. 12:00 Sądecki Sztetl zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i regionu, aby wspólnie zapalić znicze pod tablicą przy sądeckiej synagodze. Jest ona poświęcona wszystkim Ofiarom Holokaustu. Tego dnia odwiedźmy także cmentarz komunalny przy ul. Rejtana, gdzie znajduje się symboliczny grób sądeczan, którzy zginęli w KL Auschwitz.