III CHAIMOWA CEDAKA - akcja charytatywna

Nadszedł Wielki Post, a to oznacza, że Chaimową Cedakę czas zacząć!
Ponownie chcemy zwrócić Waszą pomoc na Limanowszczycznę, tym razem do podszczyrzyckich Pogorzan, gdzie mieszkają Państwo Piotr i Ewa Wegrzynowie wraz z tróją dzieci.
Odwiedziliśmy rodzinę w ostatni piątek, gdzie wybraliśmy się wspólnie z Krysia Trzupek, która historię rodziny przybliżyła w artykule: https://bit.ly/2HopGUo
Węgrzynowie mieszkają w domu rodzinnym Pana Piotra - niezwykle skromnym, małym, drewnianym budynku ogrzewanym na dwa piece. Myśląc o założeniu rodziny pan Piotr przed 17 laty rozpoczął budowę nowego, murowanego domu, który dziś w stanie surowym stoi w bezpośrednim sąsiedztwie obecnie zamieszkałego budynku z 1933 (wraz z zakończeniem budowy ma zostać rozebrany).
Realizacja inwestycji przebiegała powoli, ale sukcesywnie, małymi krokami, a każde oszczędności były przeznaczane na ukończenie budowy wymarzonego domu.
Wszystko zmieniło się diametralnie, gdy w grudniu 2017 na świat przyszedł Michałek - najmłodszy z trójki dzieci. U chłopczyka prokocimscy lekarze stwierdzili zespół Pataua - rzadką chorobę zaburzającą rozwój fizyczny i umysłowy, rokująca krótkim życiem w całkowitej zależności od drugiego człowieka. Z tamtą chwilą wszelkie plany zeszły na drugi plan, a najważniejsze stało się dla rodziców ratowanie najmłodszego z dzieci. Budowa została wstrzymana, pan Piotr musiał zrezygnować z pracy by wspólnie z żoną opiekować się Michałkiem i niewiele starszym Karolkiem (3 l.). Najstarsza Patrycja chodzi do szóstej klasy szkoły podstawowej i pomaga rodzicom.

Zwracamy się z apelem do wszystkich osób mogących pomóc o wsparcie dla Państwa Węgrzynów - potrzeby są duże, liczy się naprawdę każda forma pomocy.
Skromne środki, którymi dysponuje rodzina w dużej części przeznaczane są na leczenie Michałka, dlatego bardzo przydatne będzie odciążenie rodziny w pozostałych, codziennych wydatkach na:

- żywność;
- chemię gospodarczą;
- podstawowe leki;
- małe AGD
- AGD (poza kuchenką, którą już otrzymaliśmy od darczyńców :) );
- opał (drewno, węgiel).

Dom, w którym mieszka rodzina, jest w złym stanie technicznym, a warunki w nim panujące mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia chorego Michałka.
Z uwagi na to, że obok budowany jest nowy budynek, wkładanie pieniędzy w obecne lokum jest nieopłacalne. Dlatego zwracamy się z apelem do osób, które mogłyby wesprzeć rodzinę materiałami budowlanymi, akcesoriami do wykończenia budynków, pomocą na budowie - przyda się naprawdę WSZYSTKO.
Na obecnym etapie budowy potrzebne są w szczególności:

- styropian fasadowy szary 20cm - ok 100 m2 do ocieplenia niższej kondygnacji;
- regipsy;
- płytki;
- panele.

Pomóc można również poprzez zakup leków i akcesoriów specjalistycznych, na które nie ma refundacji, a które używane są w dużych ilościach (zdjęcia opakowań załączamy do posta):

- opaski do rurek tracheostomijnej;
- nutragimen (pokarm dla Michałka);
- octenisept - lek na rany na skórze i błonie śluzowej;
- kompresy z włókniny;
- roztwór hipertoniczny nebu - dose.

Zachęcamy też do wsparcia finansowego poprzez przelew na bezpośrednie konto rodziny państwa Węgrzynów:

Węgrzyn Ewa,
Pogorzany 6;
34-623 Szczyrzyc
84 8804 0000 00610603 5200 0001

Choć rozmiar potrzeb wydaje się przytłaczający ufamy, że ponownie z Waszą pomocą uda się pomóc.
Modlitwa, post i JAŁMUŻNA - w tym czasie otwórzmy szerzej serca i pomóżmy potrzebującym.

O Cedace:

Chaimowa Cedaka to obok Sztetlowego Mikołajka jedna z głównych inicjatyw charytatywnych Sądeckiego Sztetlu, która jest organizowana cyklicznie w okresie Wielkiej Nocy. Nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa: "Tzedakah" - dobroczynność - w judaizmie obowiązek nakładany na wiernych, polegający na opiece nad ubogimi, wdowami i sierotami, zapewnianiu opieki lekarskiej chorym, udzielaniu gościny przybyszom z innych miast itp. Takim dobroczyńcą był Chaim Halberstam, słynny sądecki cadyk. Wierzymy, że możemy razem czynić cuda!
Tegoroczna Cedaka trwa od 10.04.2019 do niedzieli palmowej 14.04.2019.
Tradycyjnie akcje charytatywne koordynuje Przemek Jaskierski.