Historia

Ostatni dom przy ul. Młyńskiej przykuwa uwagę ciekawą atrchitekturą. Dziś ginie między szpitalem a stadionem Sandecji, ale przez wieki stanowił ważny punkt na gospodarczej mapie miasta.

więcej »

Niewiele jest miejsc w naszym mieście, gdzie od końca XIX w. tak przychylnie przyjmowano nowoczesną komunikację. To przy ul. Dunajewskiego 10 powstawał nowoczesny Sącz!

więcej »

Dzieje tej kamienicy są smutne. Za jej drzwiami brutalnie zamknęła się historia rodziny Englanderów, a jej lokatorzy długo starali się o niej zapomnieć. Okazało się, że pamięć przetrwała w Izraelu, a my, niemal po 70 latach dotarliśmy do najbliższych krewnych przedowjennych lokatorów.

więcej »

Pięknie odnowiona fasada budynku przyrynkowego ponownie zachwyca. Historia kamienicy jest niezwykła - to dzieje żydowsko - rusińskiej mniejszości tworzącej Nowy Sącz!

więcej »

Wnuk Chaima Halberstama był wyjątkowym człowiekiem. Patriota, filantrop i naczuczyciel - w 1940 r. został zesłany na Syberię, gdzie podzielił los wielu polskich obywateli.

więcej »

Odnowiona w minionych tygodniach kamienica przy ul. Lwowskiej 22 znowu świeci swoim majestatem. Przed wojną należała do najbardziej okazałych budynków w mieście!

więcej »

16 sierpnia 2017 r. odszedł jeden z ostatnich grybowskich Żydów. Pożegnaliśmy go 20 sierpnia, dokładnie w 75. rocznicę likwidacji getta w rodzinnym mieście Janka, jak go nazywano.

więcej »

Życiorys profesora Iry Goetza jest niezwykły. Jesteśmy dumni, że mamy takiego Honorowego Ambasadora!

więcej »

Co się wydarzyło w Popardowej w 1944 r.? Możemy podsumować nasze wielomiesięczne badania - odkryliśmy ślady potwornej zbrodni i wielkiego bohaterstwa. Niemal w ostatnim momencie dotarliśmy do świadków historii Ruminów i Kauferów.

więcej »

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Pijarskiej uwieńczyła długoletnie remonty tego budynku. I dobrze, bowiem adres Rynek 16 należał w Nowym Sączu do bardzo ważnych!

więcej »

Niezwykła historia kawałka sztetlu, który przeszedł do historii. Jak zwykle, dawne Załubińcze szybko goni nowoczesność.

więcej »

Człowiek niezwykły, wielki mędrzec dla Żydów i wszystkich mieszkańców Galicji - Chaim Halberstam. Co roku tysiące chasydów czekają na jorcait, kiedy Sandzer Rebe, wielki cadyk zstępuje z niebios - tylko na tę jedną noc. Dlaczego chasydzi go uwielbiają? Zapraszamy do lektury.

więcej »

Romanowskiego 11 - dom od strony Dunajca zaprasza do Starego Miasta. W 2016 r. został odnowiony i ponownie świeci blaskiem. Historia tej kamienicy jest arcyciekawa!

więcej »

Wiosną odchodza do historii kolejne kamienice. Nowe budynki zastępują stare. Taki los w marcu spotkał dom przy ul. Długosza 69 - dawny zakład kowalski.

więcej »

Pan Władysław to niezwykle skromny człowiek. W Jego życiorysie kryją się jednak niesamowite historie : Jan Karski, sądecka Wenecja, szachy i wiele innych ciekawych wątków. 

więcej »

Był człowiekiem niezwykłym. Należał do tych ludzi, którzy łączą, nie rozumieją podziałów. W trzecią rocznicę śmierci Izaka Goldfingera wspomina Jadwiga Rogowska.

więcej »

Żydzi sądeccy aktywnie uprawiali sporty zimowe. I mogli się w tym względzie pochwalić wieloma sukcesami!

więcej »

7 grudnia spędziliśmy Boże Narodzenie w Ropkach. To było niezywkłe wydarzenie, w pięknym miejscu z wyjątkowymi ludźmi i ich historią.

więcej »

Dziś w cieniu Galerii oraz szyldów sklepów. Kiedyś od Lwowskiej 76 zaczynała się miejska zabudowa. Budynek został odnowiony w 2016 roku.

więcej »

W Nowym Sączu przed II wojną światową działało kilka klubów sportowych, także żydowskich. To bogata historia, która ciągle czeka na pełne opracowanie.

więcej »

Wiosną 2016 r. przywieźliśmy na cmentarz żydowski odnalezioną macewę. Jaka była jej historia? Zapraszamy do lektury.

więcej »

Wielu nowosądeckich Żydów, którzy przeżyli Zagładę, wyjechało do Izraela w 1956 r. W Polsce, a także w Nowym Sączu, zostawili młodość i dzieciństwo - najpiękniejsze wspomnienia...

więcej »

Losy rodziny Ringów z Nowego Sącza są jak potłuczone szkło. Ciężko je odtworzyć, a ze zebranych dokumentów wyłaniają się fragmenty przeszłości Piekła. Niektórych członków rodziny powrót do wspomnień wojennych ciągle rani, jest zbyt trudny.

więcej »

Zapraszamy do lektury artykułu o losach Abrahama Goldberga i jego rodziny.

więcej »

Jan Dobrzański-opiekun niezwykłego miesjca.Repotraż Piotra Karwali zabiera nas do zegara ratuszowego. Pośród wielu historii zwiazanych z tym miejscem, znajduje się także opowieść o pięknej Bercie...

więcej »

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Pijarskiej 17 jest okazją do wspomnień o losach jej przedwojennych lokatorów. Były one niezywkłe. II wojnę światową przeżyło zaledwie kilka osób związanych z budynkiem.

więcej »

Zakazany związek niemieckiego żołnierza i żydowskiej więźniarki. Zapraszamy do lektury artykułu Artura Franczaka.

więcej »

Wspominamy jednego z najstarszych nowosądeczan w Izraelu. Aron Berliner, człowiek z niezwykłą historią, zmarł kilka dni temu w Tel Awiwie.

więcej »

Pożegnaliśmy Artura Króla, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Swojego Dziadka - prawdziwego Bohatera - wspomina Przemysław Bartkowski.

więcej »

Wspominamy przyjaciela Sądeckiego Sztetlu. Jego śmierć zamknęła kolejny rozdział w historii żydowskiego Sącza.

więcej »