Historia

Odnowiona fasada kamienicy przy ul. Pijarskiej 17 jest okazją do wspomnień o losach jej przedwojennych lokatorów. Były one niezywkłe. II wojnę światową przeżyło zaledwie kilka osób związanych z budynkiem.

więcej »

Zakazany związek niemieckiego żołnierza i żydowskiej więźniarki. Zapraszamy do lektury artykułu Artura Franczaka.

więcej »

Wspominamy jednego z najstarszych nowosądeczan w Izraelu. Aron Berliner, człowiek z niezwykłą historią, zmarł kilka dni temu w Tel Awiwie.

więcej »

Pożegnaliśmy Artura Króla, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Swojego Dziadka - prawdziwego Bohatera - wspomina Przemysław Bartkowski.

więcej »

Wspominamy przyjaciela Sądeckiego Sztetlu. Jego śmierć zamknęła kolejny rozdział w historii żydowskiego Sącza.

więcej »

Pod koniec listopada zatynkowano przedwojenne szyldy na kamienicy przy Franiczkańskiej 4. Rozszyfrowaliśmy sklepy, jakie upamiętniały, dotarliśmy do historii osób, jakie mieszkały w budynku. Ostatni ślad ich podbytu w mieście został zasłonięty. Niech przynajmniej ten tekst ich upamiętni.

więcej »

W kwietniu 2015 roku na cmentarz żydowski została przekazana macewa, którą znaleziono w rzece. Po ponad 70 latach nagrobek wrócił na swoje miejsce.

więcej »

Na poczatku września odnaleźliśmy tablicę, która miała wisieć na szpitalu żydowskim w Nowym Sączu. To bezcenna pamiątka a także źródło historyczne.

więcej »

"Tobie nie wolno tutaj umierać" - takie słowa usłyszał Izak Goldfinger, kiedy przekroczył bramę Auschwitz. Zmarły w 2014 r. sądeczanin będzie zawsze w naszej pamięci jako niestrudzony ambasador małej ojczyzny. Pamięć o nim nie może umrzeć.

więcej »

Żydzi przybyli do Nowego Sącza w średniowieczu. Pierwszym znanym z imienia wyznawcą religii mojżeszowej był Abraham...

więcej »
« poprzednia 1 2 3 4 5 następna »