Historia

18 sierpnia 1942 r. zlikwidowano getto w Limanowej. Zakończyła się historia tamtejszego sztetlu... Aż ciężko uwierzyć, że przez tyle lat nikt o niej nie mówił, a do dziś w mieście nie ma materialnego śladu po upamiętnieniu Holokaustu.

więcej »

"Słuchajcie uważnie starszych ludzi"! - pisze Łukasz Połomski. Bywa tak, że dzięki zwykłym opowieściom można pokochać historię. Tak było w tym przypadku...

więcej »

Wielka historia małej kamieniczki. Dom przy Dunajewskiego 7 jest przepiękny. Kilka dni temu zyskał ponownie nowy blask. Warto przypomnieć jego niezwykłe dzieje.

więcej »

Dzielnica podzamkowa to świat brudu, ale paradoksalnie też czystości... Tutaj ulokowano łaźnie rytualne, czyli mykwy.

więcej »

Nieistniejąca dzielnica we wspomnieniach Markusa Lustiga. 93 letni dziś sądeczanin doskonale pamięta mieszkańców tego zaginionego świata.

więcej »

Smutny był los mieszkańców kamienic przy ul. Długosza 12. Niepozorne szare budynki, kryją w sobie opowieść o bohaterstwie, strachu, przemocy i bezradoności w czasie wojny.

więcej »

Od osadnictwa żydowskiego, przez wjazd Piłsudskiego na kasztance, aż do wysadzenia zamku. Przeczytajcie  krótki rys historyczny dawnej dzielnicy Podzamcze.

więcej »

Słynna "Władzia" była różnie postrzegana w Nowym Sączu. Jej życiorys to jednak gotowy scenariusz na film. Kim była najważniejsza kobieta wojennego Sącza?

więcej »

Laxowie byli jedną z najbardziej przedsiębiorczych rodzin w Nowym Sączu. W XIX w. posiadali jeden z najważniejszych młynów, ale także jeden z pierwszych hoteli.

więcej »

Legendarny tunel miał połączyć Farę z tą kamienicą. Na ile to prawda, a na ile bajka? Kto wie... Rynek 30 to kolejna ciekawa kamienica z historią.

więcej »

Popularna Ciuciubabka to pomnik edukacji sądeckiej. W 2018 r. do jej murów zawitała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, instytucja z którą silnie współpracujemy.

więcej »

14 maja 1948 r. powstało państwo Izrael. W 70. rocznicę tych wydarzeń przypominamy wspomnienia Markusa Lustiga, który aktywnie uczestniczył w pierwszych walkach o niepodległość nowego kraju.

więcej »

"Nie masz już nie masz żydowskich miasteczek...".

Wraz z śmiercią Josefa Mastbauma skończyła się historia żydowskiej Krynicy.

więcej »

7 maja 2018 r. ostatnie auta przejadą mostem heleńskim. Kilka dni potem most będzie wyburzany, a następnie powstanie nowa przeprawa - kolejna w niezwykłej historii tego miejsca.

więcej »

29 i 30 kwietnia 1942 r. Niemcy dokonali największej zbrodni w granicach Nowego Sącza. Nigdy wcześniej i później nie wymordwano w naszym mieście tylu jego mieszkańców.

więcej »

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ma niezwykle ciekawą historię. Przez lata sądeczanie lokowali przy Jagiellońskiej 56 pieniądze, teraz powierzą temu miejscu swoje historie. 

więcej »

Do dziś niewiele wiemy o życiu zbrodniarza, który odpowiada za śmierć niemal 20 tys. sądeczan. Kim był przystojny mężczyzna na zdjeciu? Mija 25 lat od jego śmierci - to dobra okazja, żeby przybliżyć nieznane fakty z sądeckiego życiorysu nazisty.

więcej »

Choć jest patronem ulicy w Nowym Sączu, tak naprawdę nie wiemy o nim wiele. Kim był dr Julian Smolik?

więcej »

Mówił do Nusyna Lustiga "Tata", bowiem Jego Ojciec poświęcił życie dla pomocy Żydom. Slynny sądecki "Pele", gwiazda Sandecji, wspomina dla nas Nusyna Lustiga i innych sądeckich Żydów.

więcej »

Kto z nas nie znał Jakuba Mullera? Był symbolem życia żydowskiego w Nowym Sączu. Wszyscy kojarzymy Jego przejścia wojenne, ale równie smutne przeżycia spotkały Jego rodzinę w pod koniec lat 60.

więcej »

Piękna Żanna, bajecznie bogaty Nusyn i przedsiebiorczy Sender. Lustigów znał cały Sącz, na zawsze wpisali się historię powojennego miasta.

więcej »

Mija 50 lat od haniebnych wydarzeń z marca 1968 r. Nasz cykl "Marzec'68" rozpoczynamy od artykułu o prasie sądeckiej w obliczu antysemickiej nagonki.

więcej »

Jest mnóstwo sądeckich wątków w sporcie żydowskim. Mało kto wie, że niemal nie doszło do Makabiady w Krynicy!

więcej »

Po pięknej dziewczynie pozostało zdjęcie z jej roześmianą twarzą i wspomnienie Markusa Lustiga. "Kto wie, może tylko ja ją pamiętam?" - pyta sądeczanin....

więcej »

Przed wojną Krynica była stlolicą sportów zimowych. W kurorcie odbyło się wiele ważnych wydarzeń! Żydowscy sportowcy godnie reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej.

więcej »

Ach, co to była za cukiernia?! Do sklepu Sieradzkiego włamywali się nawet amatorzy czekolady! Dziś świadectwem pamięci są zachowane szyldy na fasadzie. Piękna inicjatywa!

więcej »

Z kamienicy przy Kraszewskiego 15 nie zostało wiele... Do historii przechodzi kolejny budynek - świadek historii sądeckiego sztetlu. Gdyby mury mogły mówić opowiedziałyby nam wiele ciekawostek.

więcej »

Równo 50 lat temu, 15 stycznia 1968 r., zmarł najbardziej znany bywalec domu pod adresem Rynek 23. Kiedy mały Poldek Infeld bywał w Nowym Sączu, nawet nie przypuszczał, że stanie się przyjacielem Einsteina i stworzy podstawy polskiej fizyki!

więcej »

Profesor Zofia Ameisen należy do tych sądeczan, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiej kultury. Szkoda, że w swoim rodzinnym mieście jest postacią niemal nieznaną, do dziś nie została upamiętniona. W 50. rocznicę jej śmierci przypominamy niezwykłą mieszkankę Nowego Sącza.

więcej »

Ciężko sobie wyobrazić Nowy Sącz bez Jakuba Mullera. Na zawsze wpisał się w jego dzieje. To u Jego boku powstawał Sądecki Sztetl, a bez Jego wiedzy i opowieści przedwojenny Sanz na zawsze zaginąłby w otchłaniach przeszłości.

więcej »