Historia

Historia rodziny Gengerów z Piekła jest niezwykle ciekawą opowieścią o wielkiej ucieczce z Galicji. Wiele tajemnic udało nam się rozwikłać, ale niektóre ciągle będą czekać na wyjaśnienie. 

więcej »

16 kwietnia 2020 r. zmarł Henry Sperling, ostatni więzień starosądeckiego getta, świadek Holokaustu na Sądecczyźnie. 

więcej »

Uroczysty wieczór sederowy, wypiekanie mac i ta uroczysta cisza... takie były te przedwojenne sądeckie święta Pesach. 

więcej »

Tajemnicze skały, zaginiona dziewczynka i dom w lesie - to ostatnia zagadka związana ze zbrodnią w Popardowej. 

więcej »

To był jedyny dzień w roku, kiedy Nowy Sącz miał żydowskiego króla. Na ulicach paradowali przebierańcy, naśmiewano się z Hamana i wychwalano Esterkę. 

więcej »

8 lutego odeszła od nas Pani Kunegudna Rybicka z domu Rumin, ostatni naoczyny świadek zbrodni w Popardowej. 22 marca odsłonimy tam pomnik 

więcej »

Gęsi Plac istnieje dziś w świadomości garstki nowosądeczan. Kiedyś było to miejsce tętniące życiem. 

więcej »

Chune Flaster, jeden z wielu ocalonych sądeckich Żydów, niewiele mówił o mieście młodości. Zmarł 13 sierpnia 1989 r. zabierając ze sobą przeszłość swojej rodziny. W minionym czasie z pożółkłych archiwaliów odkrywałem ich przeszłość.

więcej »

75 lat temu w Nowym Sączu skończyła się II wojna światowa. Wycofanie się wojsk niemieckich dało się wyjątkowo odczuć mieszkańcom Sądecczyzny.

więcej »

W 1944 r. Markus Lustig trafił do obozu Mathausen. Miał 19 lat. Jego wspomnienia są dziś bezcennym świadectwem brutalnych zbrodni, których tam dokonano.

więcej »

Jeden z ostatnich świadków Zagłady sądeckich Żydów zmarł 6 stycznia 2019 r. W pierwszą rocznicę śmierci przedstawiamy jego życiorys.

więcej »

Pod koniec 1939 r. działo się sporo w Nowym Sączu. Swoim bohaterstwem wykazał się Roman Sichrawa, zaś do miasta przybył kat Sądecczyzny - Heinrich Hamann.

więcej »

Niezwykła historia dwoch braci, którzy przeżyli Holokaust. Mimo upływu lat ciągle tęsknili do rodzinnego Sącza, z którym mieli najwspanialsze wspomnienia.

więcej »

Niepozorny budynek przy ul. Kochanowskiego 15 posiada ciekawą historię. Wiele widziały te mury - przedwojenne Piekło, a potem czasy getta.

więcej »

80 lat temu, w listopadzie, Niemcy intenstywnie próbowali "germanizować" nasze miasto. Bezskutecznie. Tymczasem wzmagał się terror wobec Polaków i Żydów.

więcej »

Mija 80 lat od aresztowania elity naukowej Krakowa: profesorów UJ, ludzi nauki i kultury. Pośród nich znajdujemy osoby związane z naszym miastem.

więcej »

Jesienią 1939 r. Niemcy planowali zniszczyć wiele sądeckich pomników. Udało im się pozbawić nas pięknego Mickiewicza, usunięto grób gen. Pierackiego, ale cudem ocalał nasz Władysław Jagiełło.

więcej »

W październiku 1939 r. rozpędzała się niemiecka maszyna terroru. Pierwszy miesiąc okupacji obfitował w wiele ważnych chwil. 

więcej »

Piękna kamieniczka przy ul. Lwowskiej kryje w swoich murach wiele żydowskich historii. Handel papą prowadził tutaj Eber Lustig a Majerfeldowie prowadzili zakład krawiecki.

więcej »

Spalenie Świniarska i wymordowanie jego mieszkańców było pierwszą niemiecką zbrodnią na Sądecczyźnie. To wydarzenie, które na lata zostało w pamięci mieszkańców miejscowości i jedno z najbardziej tragicznych w całym regionie.

więcej »

Zbrodnicza machina upokorzenia, prześladowań i zbrodni powoli rozpędzała się jesienią 1939 r. Pierwsze dni okupacji Sądecczyzny zwiastowały nadciągającą katastrofę.

więcej »

Wojnę było czuć w powietrzu od dawna, ale nikt w nią nie wierzył. 1 września 1939 r. rozpoczęła się katastrofa, która zmieniła oblicze Nowego Sącza.

więcej »

23 sierpnia 1942 r. zlikwidowano sądeckie getto. Nad Dunajcem odbyła się selekcja poprzedzająca tę zbrodnię. Dla wielu sądeckich Żydów miejsce to stało się symbolem tragedii ich najbliższych.

więcej »

Ostatni miesiąc międzywojennego Sącza. Miasto nigdy nie będzie już potem takie samo. Końcówka lata była wyczekiwaniem wielkiej katastrofy.

więcej »

Na Piekle działa najstarsza apteka w mieście. Ale historia tego budynku to także losy piekielskiego półświatka i pomocy Żydom w getcie.

więcej »

Charles Stevens, tak naprawdę Chaim Sieradzki, to postać niezwykła. Człowiek, który pokochał Nowy Sącz, oddał zdrowie dla wolnej Polski, a potem przez wiele lat pomagał innym.

więcej »

W Domu Historii (Pijarska 21) można oglądać wystawę poświęconą starym zdjęciom z Nowego Sącza. Zachęcamy do zapoznania się z rysem historycznym początków sądeckiej fotografii.

więcej »

Przeszło 100 lat temu niedzielne lipcowe popołudnie upływało powoli w Nowym Sączu. Jakie rozrywki czekały na mieszkańców takiego galicyjskiego grajdołka? Zachęcamy do lektury.

więcej »

Lipiec 1939 r. nie obfitował w wydarzenia polityczne. Rozpoczynały się ostatnie przedwojenne wakacje.

więcej »

80 lat temu wzięli ślub na Sądecczyźnie, ale ich małżeństwo nie przetrwało długo. Wybuch wojny okazał się dla nowożeńców prawdziwą tragedią.

więcej »