Historia

10 marca 1944 r. został zamordowany Emanuel Ringelblum, jeden z najbardziej znanych sądeczan na świecie. Pora przypomnieć tę postać naszemu miastu.

więcej »

Co robią hebrajskie litery na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana? Jak się okazuje to jedyna pamiątka po rodzinie Herbstów, polskich patriotach żydowskiego pochodzenia. 

więcej »

Budził zgorszenie wśród ortodoksyjnych Żydów, bowiem jego zajęcia nie licowały z byciem wnukiem szamesa-opiekuna sądeckiej synagogi. Wśród dzieci siał lęk. Matki, przed snem straszyły nim swoje niegrzeczne pociechy. Dla bogaczy był postrachem, kazał im dzielić się z biednymi. Taki był prawdziwy sądecki Janosik z Piekła rodem.

więcej »

Niezwykłe są losy kamienicy przy ul. Lwowskiej 11. To bodaj jedyny budynek, gdzie klientów obsługiwał w sklepie prawdziwy książę!

więcej »

Luty 1939 r. upływał Sądeczanom na zabawach karnawałowych a także przygotowaniu do wielkich inwestycji. Zapraszamy do lektury historii ostatniego przedwojennego lutego.

więcej »

2 sierpnia 2018 r. pożegnaliśmy naszego drogiego Mońka Goldfingera. Dziś, w dniu rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz chcemy Wam przedstawić jego wspomnienia, które znajdują się na nagraniu jakie zarejestrowaliśmy podczas ostatniej wizyty Mońka.

więcej »

W 1939 roku mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. W tym roku będziemy Wam przypominać wydarzenia z Sądecczyzny w ostatnich dniach pokoju i pierwszych dniach wojny. Zapraszamy do prześledzenia styczniowych historii.

więcej »

Hrabia, miejski Żyd i zubożały ziemianin. Wielka Wojna zmieniła życie codzienne wielu mieszkańców naszego regionu. Rok 1919 w wielu domach to rok pustki, tęsknoty i żałoby. Powojenny świat był całkiem inny niż za babki "Austryji".

więcej »

5 grudnia 1918 r. we Florynce powstała Republika stworzona przez Rusinów. To prawdziwy fenomen polityczny, w którego centrum znalazła się także Sądecczyzna.

więcej »

Zapomniane matki niepodelgłosci to niezmordowane sądeczanki - opiekunki legionistów, pielęgniarki, działaczki polityczne i społeczne. Warto o nich pamiętać w tym wyjątkowym roku.

więcej »

W 1914 r. do Nowego Sącza wkroczyła armia carska, w mieście zapanował popłoch. Rosjan przedstawiano niczym wcielone demony, które rozniosą miasto w proch i pył.

więcej »

Listopad 1918 r. to wyjątkowy moment w naszej historii - Polska wróciła na mapę Europy.

więcej »

4 listopada 1818 r. z woli Najaśniejszego Pana powstał w naszym mieście zakład naukowy, którym cieszymy się po dziś dzień. To niezwykła historia, także z wątkami żydowskimi i łemkowskimi.

więcej »

31 października 1918 r. Nowy Sącz był już wolnym miastem! W 100. rocznicę tych historycznych wydarzeń przybliżamy Wam ostatnią prostą do niepodległości.

więcej »

Józef Piłsudski i jego Legiony - na nich budowano mit drugiej II Rzeczypospolitej i obozu sanacji. Przypominamy wkład sądeczan w budowę zalążków polskiego wojska.

więcej »

21 października 1928 r. Nowy Sącz wizytował Prezydent Ignacy Mościcki. To była pierwsza wizyta Głowy Państwa Polskiego od czasów Jana III Sobieskiego!

więcej »

Nie byłoby wolnego Nowego Sącza bez pracy kolejarzy. To dzielnica kolejowa stała się pierwszą wolną enklawą. Tutaj zaczęła się niepodległość.

więcej »

Kamienica przy ul. Piotra Skargi 12 ponownie świeci blaskiem! To naprawdę niezwykłe, że obiekt, któy wydawał się być zruinowany tak szybko wrócił do życia. Kryje on wiele historii, a najciekawsze dotyczą... okien.

więcej »

Tegorocznego lata zniknęła ulica Zakościelna, a pojawiła się św. Małgorzaty. To okazja do przypomnienia historii tej urokliwej uliczki.

więcej »

23 sierpnia zlikwidowano getto w Nowym Sączu. Jak się okazuje, marsz śmierci cudem przeżyła malutka Jadwiga.... To niezwykła historia ocalenia.

więcej »

17 sierpnia 1942 r. zlikwidowano getto w Starym Sączu. Część jego mieszkańców zgładzono w lesie nad Popradem, resztę w komorach gazowych obozu w Bełżcu.

więcej »

18 sierpnia 1942 r. zlikwidowano getto w Limanowej. Zakończyła się historia tamtejszego sztetlu... Aż ciężko uwierzyć, że przez tyle lat nikt o niej nie mówił, a do dziś w mieście nie ma materialnego śladu po upamiętnieniu Holokaustu.

więcej »

"Słuchajcie uważnie starszych ludzi"! - pisze Łukasz Połomski. Bywa tak, że dzięki zwykłym opowieściom można pokochać historię. Tak było w tym przypadku...

więcej »

Wielka historia małej kamieniczki. Dom przy Dunajewskiego 7 jest przepiękny. Kilka dni temu zyskał ponownie nowy blask. Warto przypomnieć jego niezwykłe dzieje.

więcej »

Dzielnica podzamkowa to świat brudu, ale paradoksalnie też czystości... Tutaj ulokowano łaźnie rytualne, czyli mykwy.

więcej »

Nieistniejąca dzielnica we wspomnieniach Markusa Lustiga. 93 letni dziś sądeczanin doskonale pamięta mieszkańców tego zaginionego świata.

więcej »

Smutny był los mieszkańców kamienic przy ul. Długosza 12. Niepozorne szare budynki, kryją w sobie opowieść o bohaterstwie, strachu, przemocy i bezradoności w czasie wojny.

więcej »

Od osadnictwa żydowskiego, przez wjazd Piłsudskiego na kasztance, aż do wysadzenia zamku. Przeczytajcie  krótki rys historyczny dawnej dzielnicy Podzamcze.

więcej »

Słynna "Władzia" była różnie postrzegana w Nowym Sączu. Jej życiorys to jednak gotowy scenariusz na film. Kim była najważniejsza kobieta wojennego Sącza?

więcej »

Laxowie byli jedną z najbardziej przedsiębiorczych rodzin w Nowym Sączu. W XIX w. posiadali jeden z najważniejszych młynów, ale także jeden z pierwszych hoteli.

więcej »