Historia
Niezwykła historia odwagi i poświęcenia. Dziś został pamiętnik, który jest relikwią dla córki Stanisława Pennara.
Opowieść o rodzinie Jakuba Mullera to podróż w świat sądeckiego sztetlu w XIX i w początkach XX wieku. To także historia tragedii Holokaustu, podczas którego niemal wszystkich Mullerów i Hechtów wymordowano.
Wielka miłość Berty i Stefana to gotowy filmowy scenariusz. Prości sądeczanie, podzieleni wyznaniem, razem przetrwali najgorszy czas okupacji. Stefan Mazur uratował swoją Bertę Korenman z piekła Holokaustu.
Ludzie od zawsze mieli słabość do przesądów. To czego ogarnąć nie umiały ich umysły tłumaczyli sobie jak potrafili, tworząc zabobony, wierząc w gusła, utrwalając niczym nieuzasadnione stereotypy. Na własny użytek wymyślali złe czarownice, błąkające się po ziemi duchy. Tak powstał wizerunek Żyda - zabójcy chrześcijańskich dzieci, którym straszono jeszcze do nie tak dawna.
Wydarzenia z 1942 r., które rozegrały się w Mszanie Dolnej, należą do najkrwawszych w okolicy. Ostatecznymi katami tamtejszych Żydów okazali się sądeccy gestapowcy.
Do 1945 r. istniała w Nowym Sączu wyjątkowo piękna świątynia, po której nie pozostał żaden ślad. Była prawdziwą perełką ul. Kunegundy.
Stosunkowo niewiele wiemy na temat losów starosądeckich Żydów w czasie wojny. Każda informacja jest na wagę złota. W minionym roku zgłosił się do nas Pan, który opowiedział historię. Dziś się nią z Wami dzielimy.
Tego świata już nie ma. Ciężko sobie wyobrazić, że przed wojną pod sądeckim zamkiem znajdowały się rzeźnie: miejska i żydowska. Przed wielkimi świętami panowało tutaj niesamowite poruszenie!
Latem 2020 r. Nowy Sącz stał się sławny na całym świecie. Oto okazało się, że w okolicy zamku odkopano bezcenny żydowski skarb. Jaka jest jego historia?
W 2019 r. odszedł od nas Nachman Wróbel, ostatni przedstawiciel rodziny Wróblów, którzy mieszkali na Pijarskiej. Historia rodziny jest jednak dużo ciekawsza.
Miejscowość Rdziostów położona jest kilka kilimetrów na zachód od Nowego Sącza. W czasie II wojny światowej, w tamtejszych lasach rozegrywały się dramatyczne sceny.
W minionych miesiącach dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci kolejnej sądeczanki w Izraelu. Wspominamy Tusię Englander.
Nieczęsto zdarza się prowadzić poszukiwania genealogiczne dla potomków rodzin żydowskich poza Nowym Sączem. Tym razem musieliśmy się udać wzdłuż doliny Naściszówki, dopływu Łubnki, który wyprowadził nas na północ miasta.
Jeden z największych zbrodniarzy na Sądecczyźnie. Do dziś w Starym Sączu w niejednym domu wymienia się jego zbrodnie... Prowincjonalny kat karierowicz - tak określa go Anna Dominik-Krupa, autorka artykułu.
4 lipca 2020 r. zmarł rabin Naftali Halberstam, ostatni potomek sądeckich cadyków, który pamiętał przedwojenny Nowy Sącz.
27 czerwca 1940 r. dokonano jednej z najkrwawszych zbrodni na Sądecczyźnie. Przypominamy o brutalnej egzekucji w Trzetrzewinie.
Losy rodziny Freyów z Nawojowej są niezwykle ciekawe. Rodzina Rudolfa Freya mieszka dziś od Bolowii po Paryż.
Historię rodziny Stobieckich trzeba przypominać. To opowieść o niezwykłym bohaterstwie, patriotyzmie i pomocy drugiemu człowiekowi.
Eichhornowa to była niezwykła postać, o wielu pasjach i zainteresowaniach. Mało kto wie, że to ona zaszczepiła miłość do teatru u Danuty Szaflarskiej.
Począkiem 2020 r. dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Wilka Natteal. Przybliżamy jego postać.
Historia rodziny Gengerów z Piekła jest niezwykle ciekawą opowieścią o wielkiej ucieczce z Galicji. Wiele tajemnic udało nam się rozwikłać, ale niektóre ciągle będą czekać na wyjaśnienie.
16 kwietnia 2020 r. zmarł Henry Sperling, ostatni więzień starosądeckiego getta, świadek Holokaustu na Sądecczyźnie.
Uroczysty wieczór sederowy, wypiekanie mac i ta uroczysta cisza... takie były te przedwojenne sądeckie święta Pesach.
Tajemnicze skały, zaginiona dziewczynka i dom w lesie - to ostatnia zagadka związana ze zbrodnią w Popardowej.
To był jedyny dzień w roku, kiedy Nowy Sącz miał żydowskiego króla. Na ulicach paradowali przebierańcy, naśmiewano się z Hamana i wychwalano Esterkę.
8 lutego odeszła od nas Pani Kunegudna Rybicka z domu Rumin, ostatni naoczyny świadek zbrodni w Popardowej. 22 marca odsłonimy tam pomnik
Gęsi Plac istnieje dziś w świadomości garstki nowosądeczan. Kiedyś było to miejsce tętniące życiem.
Chune Flaster, jeden z wielu ocalonych sądeckich Żydów, niewiele mówił o mieście młodości. Zmarł 13 sierpnia 1989 r. zabierając ze sobą przeszłość swojej rodziny. W minionym czasie z pożółkłych archiwaliów odkrywałem ich przeszłość.
75 lat temu w Nowym Sączu skończyła się II wojna światowa. Wycofanie się wojsk niemieckich dało się wyjątkowo odczuć mieszkańcom Sądecczyzny.
W 1944 r. Markus Lustig trafił do obozu Mathausen. Miał 19 lat. Jego wspomnienia są dziś bezcennym świadectwem brutalnych zbrodni, których tam dokonano.