EDUKACJA W SĄDECKIM SZTETLU - 2019 r.

2019 rok upłynął pod znakiem projektu „Ciemności kryją ziemię”. To olbrzymie przedsięwzięcie było realizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu, a swoim zasięgiem objęło całe województwo małopolskie.

Wydarzenia edukacyjne rozpoczęliśmy tradycyjnie 27 stycznia oddając hołd Ofiarom Holokaustu i więźniom KL Auschwitz. Zorganizowaliśmy kolejny Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Pierwszy raz konferencja edukacyjna odbyła się w sądeckim ratuszu, a gości i uczniów przywitał sam prezydent miasta Ludomir Handzel. Wykłady wygłosili dr Adam Puławski i Adam Gieroń. Wieczorem 28 stycznia debatowaliśmy w MCK SOKÓŁ na temat edukacji o Holokauście.

W centrum działań edukacyjnych znalazł się jednak projekt „Ciemności kryją ziemię”. W jego ramach odbywały się zajęcia dla nauczycieli, a my byliśmy zaproszeni na liczne lekcje, wykłady i pogadanki edukacyjne, które ciężko zliczyć. Spotykaliśmy się z przedszkolakami, uczniami (m.in. Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej, Szkoła Podstawowa w Janczowej, SP nr 2 w Nowym Sączu, SP nr 1 w Starym Sączu i inne). Specjalne lekcje dotyczyły nie tylko Holokaustu, ale również 1939 r. i całej II wojny światowej – w tym roku minęła 80. Rocznica rozpoczęcia działań wojennych. Podczas lekcji prowadzonych przez niżej podpisanego oraz Łukasza Połomskiego, Dariusza Popielę, Edytę Danielską dotarliśmy do setek uczniów z naszego regionu.

W ramach projektu „Ciemności kryją ziemię” w 2019 r. przeprowadziliśmy spacery śladami sądeckich Żydów dla szkół – w Nowym i Starym Sączu. Kilkuset uczniów i studentów przemierzyło ścieżki cmentarza żydowskiego i dawnego getta. To dla nas wielka satysfakcja, taka żywa lekcja historii zapewne zapada w pamięć na długie lata! Nie można zapomnieć też o działaniach Darka Popieli, który w ramach projektu Ludzie, Nie Liczby edukował młodzież w Grybowie i Siołkowej. Mamy nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości objęciem tamtejszego cmentarza stałą opieką.

Kolejną częścią projektu była wizyta studyjna uczniów w Muzeum Ulmów w Markowej, w Muzeum Miejscu Pamięci w Bełżcu i w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Przewodnikami po tych miejscach byli m.in. Maria Moledna, Edyta Danielska i Łukasz Połomski. Przy tej okazji należą się podziękowania Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie za wsparcie tej inicjatywy. Dziękujemy też partnerom projektu, m.in. Instytutowi Pamięci Narodowej.

12 grudnia odbyło się podsumowanie projektu w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Towarzyszyła mu specjalna gala, wykłady i prezentacja działań. W konferencji wzięły udział zaproszone szkoły, które prezentowały swoje przedsięwzięcia realizowane według scenariuszy przygotowanych przez szkolnych koordynatorów projektu. Były to:

  • Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Grybowie,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. J. Długosza w Nowym Sączu,
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie,
  • Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Krościenku,
  • Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie,
  • Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Gródku,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej,
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Słowackiego w Starym Sączu.

Powyższe wydarzenia nie byłby możliwe gdyby nie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu. Nie byłyby możliwe gdyby nie nasi wspaniali partnerzy: MCK SOKÓŁ i Urząd Miasta Nowego Sącza. Dziękujemy!

 

Artur Franczak

 

Konferencja w dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - sądecki ratusz, 28 stycznia 2019 r. Konferencja w dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - sądecki ratusz, 28 stycznia 2019 r.
Zajęcia w ramach projektu "Ciemności kryją ziemię" w SP nr 2 w Starym Sączu - listopad 2019. Zajęcia w ramach projektu "Ciemności kryją ziemię" w SP nr 2 w Starym Sączu - listopad 2019.
Zajęcia dla przedszkolaków w Nowym Sączu - Miejskie Przedszkole na Przetakówce, październik 2019 r. Zajęcia dla przedszkolaków w Nowym Sączu - Miejskie Przedszkole na Przetakówce, październik 2019 r.
Gala podsumowująca projekt "Ciemności kryją ziemię" - MOK w Nowym Sączu, 12 grudnia 2019 r. Gala podsumowująca projekt "Ciemności kryją ziemię" - MOK w Nowym Sączu, 12 grudnia 2019 r.