Diarium

Edukacja jest jednym z filarów naszej działalności. Za nami kolejny, pracowity rok!

więcej »

W minionym roku pożegnaliśmy wiele ważnych osób dla Sądeckiego Sztetlu. Jak co roku, ta lista jest za długa... Będziemy o nich zawsze pamiętać. 

więcej »

W lipcu przemierzyliśmy szlaki historyczne Przetakówki. Niezywkła podróż w przeszłość zakończyła się w dworku przy ul. Kochanowskiego.

więcej »

Krótka relacja z naszego czerwcowego spaceru po Nowym Sączu. Łukasz Połomski oprowadzał po głównej ulicy miasta.

więcej »

I spotkanie z cyklu "Łemkowskie drogi" zgoromadziło wielu sądeczan w kościele ewangelickim. 22 maja 2016 r. poznaliśmy przeszłość i współczesność Łemków.

więcej »

17 maja gościliśmy w PTTK Nowy Sącz. O historii getta zamkniętego opowiadał Łukasz Połomski.

więcej »

29 kwietnia 2016 r. pamiętaliśmy o ofiarach masakry w getcie nowosądeckim. Tego dnia promowaliśmy także książkę i film o Żydach nowosądeckich.

więcej »

Anna Grygiel - Huryn, Kazimiera i Józef Jaroszowie - nowi Ambasadorzy Honorowi Sądeckiego Sztetlu. 6 marca wręczyliśmy im pamiątkowe statuetki a nasi Bohaterowie spotkali się z sądeczanami.

więcej »

27 stycznia oddaliśmy hołd Ofiarom Holokaustu. Pamiętaliśmy także o rocznicy wyzwolenia KL Auschiwtz - Birkenau. Dziękujemy, że byliście z nami, że zapaliliście znicze.

więcej »

17 stycznia 2016 r. spotkaliśmy się w kościele kolejowym w Nowym Sączu. II Dzień Judaizmu zorganizowaliśmy razem z Duszpasterstwem Akademickim Strych.

więcej »

W minionym roku zorganizowaliśmy szereg wydarzeń edukacyjnych. Przez nasze spacery przeszło niemal 400 młodych ludzi, około 300 osób wzięło udział w konferencjach i wykładach - dziękujemy szkołom i nauczycielom za współpracę.

więcej »

Dzieje naszej małej Ojczyzny zostały naznaczone wieloma tragicznymi wydarzeniami. Pamiętamy o nich każdego roku. Dziękujemy Wam, że w 2015 r. byliście z nami!

więcej »

Dzień judaizmu w kościele, modlitwa o pokój, spotkania z duchownymi w cyklu "Tętno życia" - miniony rok był bogaty w wydarzenia religijne. Dziękujemy duchownym, którzy współtworzyli te ważne wydarzenia w 2015 roku!

więcej »

W minionym roku przybliżliśmy Państwu religijne życie żydowskie - od narodzin aż po grób. Poznaliśmy zwyczaje związane z narodzinami, odkryliśmy znaczenie bar micwy, ślubu a także przypomnieliśmy tradycje związane z pochówkami. Dziękujemy, że byliście z nami!

więcej »

W listopadzie wspominamy naszych bliskich zmarłych. W minionym roku pożegnaliśmy wiele osób zasłużonych dla pogłębiania relacji polsko-żydowskich. Wielu z nich było wiązanych z Sądecczyzną. Wierzymy, że za ich zasługi spotka ich nagroda już tam, po drugiej stronie...

więcej »

Jak co roku tysiące chasydów odwiedziło na początku kwietnia Nowy Sącz. W nocy z 13 na 14 kwietnia przypadł jocait, czyli rocznica śmierci wielkiego rabina Chaima Halberstama. Żydzi wierzą, że tej nocy święty rebe zstępuje z nieba aby zabrać ich prośby i przedstawić samemu Bogu.

więcej »

3 lutego w nowosądeckiej Galerii Dawna Synagoga spotkaliśmy się aby wspominać Izaka Goldfingera, nazywanego ambasadorem Sądeczyzny w Izraelu.

więcej »

16 grudnia, w czwartą rocznicę śmierci zapaliliśmy znicze pod tablicą poświęconą Jakubowi Mullerowi. Odsłonięta rok temu tablica przypomina nam o niezwykłej postaci ostatniego sądeckiego Żyda, który opiekował się zabytkami po swoich współwyznawcach, a także o naszą pamięć o nich. (Fot. Rafał Bobrowski).

więcej »

14 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z żydowskimi świętami. Tym razem przybliżyliśmy Państwu Święto Świateł - Chanukę.

więcej »

W tym roku w ramach programu Sądecki sztetl mieliśmy przyjemność wielokrotnie spotykać się z młodzieżą z sądeckich szkół zainteresowaną żydowską historią miasta. Zapraszamy do zapoznania się z szerszą relacją.

więcej »

14 i 16 listopada odbyła się druga część programu edukacyjno-kulturalnego Jesienna Jesziwa. Razem z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu zorganizowaliśmy szereg wydarzeń poświęconych historii i kulturze żydowskiej.

więcej »

Po raz drugi zorganizowaliśmy akcję poświęconą upamiętnieniu zapomnianych sądeckich nekropolii.

Dzięki Państwu na starym żydowskim cmentarzu i cmentarzu ewangelickim zapłonnęły znicze. Są one wyrazem szacunku i pamięci dla tych ludzi, którzy przez kilka wieków budowali nasze miasto. Do 2 listopada sądeczanie odwiedzali także cmentarz żydowski przy ul. Rybackiej.

Bardzo cieszy nas fakt, że w tym roku zapłonnęło prawie trzykrotnie więcej zniczy niż w 2013 roku. Dziękujemy!

więcej »

28 września w Galerii "Dawna Synagoga" w Nowym Sączu poznaliśmy kolejne żydowskie święto. Tym razem spotkaliśmy się tracycjami i przesłaniem żydowskiego Nowego Roku - Rosz Ha-Szana.

więcej »

14 września 2014 rozpoczęła się pierwsza edycja programu Jesienna Jesziwa, organizowanego wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Fundację Nomina Rosae i Sądecki Sztetl.

W ramach programu odbyły się warsztaty tańców żydowskich prowadzone przez Dorotę Herok (w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu), a także koncert legendarnego krakowskiego zespołu Kroke (w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu).

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć!

więcej »

W dniach 23-24.08.2014 odbyły się w Nowym Sączu wydarzenia, których celem było upamiętnienie tragicznej rocznicy likwidacji getta. Zbrodnia ta na zawsze zmieniła oblicze naszego miasta.

więcej »

W niedzielę 20 lipca odbył się trzeci spacer śladami sądeckich Żydów. Tym razem odwiedziliśmy cmentarz żydowski w Nowym Sączu.

więcej »

W piątek 27.06.2014 odbyła sie premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Sądecki sztetl” w reż. Barbary Szewczyk. Ten dokument jest pierwszą produkcją filmową Fundacji Nomina Rosae i powstał w ramach programu historycznego o tej samej nazwie, kierowanego przez historyka Łukasza Połomskiego.

więcej »

Nasza druga podróż w przeszłość sądeckich Żydów odbyła się na terenie dzielnicy zwanej Piekło, po której oprowadzali Ewa Andrzejewska oraz Łukasz Połomski.

więcej »

W piatek 06.06.2014 o godz. odbyło się kolejne wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania z żydowskimi świętami". Tym razem mówiliśmy o genezie i historii święta Szawuot. Zapraszamy do galerii zdjęć.

więcej »

I spacer śladami nowosądeckich Żydów odbył się 11 maja 2014 r. Poprowadził go historyk Łukasz Połomski - goście wspólnie odwiedzili synagogę, ulicę Jagiellońską, oraz bożnicę Bajs Nusn.

więcej »