Diarium

W minionym roku przybliżliśmy Państwu religijne życie żydowskie - od narodzin aż po grób. Poznaliśmy zwyczaje związane z narodzinami, odkryliśmy znaczenie bar micwy, ślubu a także przypomnieliśmy tradycje związane z pochówkami. Dziękujemy, że byliście z nami!

więcej »

W listopadzie wspominamy naszych bliskich zmarłych. W minionym roku pożegnaliśmy wiele osób zasłużonych dla pogłębiania relacji polsko-żydowskich. Wielu z nich było wiązanych z Sądecczyzną. Wierzymy, że za ich zasługi spotka ich nagroda już tam, po drugiej stronie...

więcej »

Jak co roku tysiące chasydów odwiedziło na początku kwietnia Nowy Sącz. W nocy z 13 na 14 kwietnia przypadł jocait, czyli rocznica śmierci wielkiego rabina Chaima Halberstama. Żydzi wierzą, że tej nocy święty rebe zstępuje z nieba aby zabrać ich prośby i przedstawić samemu Bogu.

więcej »

3 lutego w nowosądeckiej Galerii Dawna Synagoga spotkaliśmy się aby wspominać Izaka Goldfingera, nazywanego ambasadorem Sądeczyzny w Izraelu.

więcej »

16 grudnia, w czwartą rocznicę śmierci zapaliliśmy znicze pod tablicą poświęconą Jakubowi Mullerowi. Odsłonięta rok temu tablica przypomina nam o niezwykłej postaci ostatniego sądeckiego Żyda, który opiekował się zabytkami po swoich współwyznawcach, a także o naszą pamięć o nich. (Fot. Rafał Bobrowski).

więcej »

14 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z żydowskimi świętami. Tym razem przybliżyliśmy Państwu Święto Świateł - Chanukę.

więcej »

W tym roku w ramach programu Sądecki sztetl mieliśmy przyjemność wielokrotnie spotykać się z młodzieżą z sądeckich szkół zainteresowaną żydowską historią miasta. Zapraszamy do zapoznania się z szerszą relacją.

więcej »

14 i 16 listopada odbyła się druga część programu edukacyjno-kulturalnego Jesienna Jesziwa. Razem z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu zorganizowaliśmy szereg wydarzeń poświęconych historii i kulturze żydowskiej.

więcej »

Po raz drugi zorganizowaliśmy akcję poświęconą upamiętnieniu zapomnianych sądeckich nekropolii.

Dzięki Państwu na starym żydowskim cmentarzu i cmentarzu ewangelickim zapłonnęły znicze. Są one wyrazem szacunku i pamięci dla tych ludzi, którzy przez kilka wieków budowali nasze miasto. Do 2 listopada sądeczanie odwiedzali także cmentarz żydowski przy ul. Rybackiej.

Bardzo cieszy nas fakt, że w tym roku zapłonnęło prawie trzykrotnie więcej zniczy niż w 2013 roku. Dziękujemy!

więcej »

28 września w Galerii "Dawna Synagoga" w Nowym Sączu poznaliśmy kolejne żydowskie święto. Tym razem spotkaliśmy się tracycjami i przesłaniem żydowskiego Nowego Roku - Rosz Ha-Szana.

więcej »

14 września 2014 rozpoczęła się pierwsza edycja programu Jesienna Jesziwa, organizowanego wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Fundację Nomina Rosae i Sądecki Sztetl.

W ramach programu odbyły się warsztaty tańców żydowskich prowadzone przez Dorotę Herok (w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu), a także koncert legendarnego krakowskiego zespołu Kroke (w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu).

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć!

więcej »

W dniach 23-24.08.2014 odbyły się w Nowym Sączu wydarzenia, których celem było upamiętnienie tragicznej rocznicy likwidacji getta. Zbrodnia ta na zawsze zmieniła oblicze naszego miasta.

więcej »

W niedzielę 20 lipca odbył się trzeci spacer śladami sądeckich Żydów. Tym razem odwiedziliśmy cmentarz żydowski w Nowym Sączu.

więcej »

W piątek 27.06.2014 odbyła sie premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Sądecki sztetl” w reż. Barbary Szewczyk. Ten dokument jest pierwszą produkcją filmową Fundacji Nomina Rosae i powstał w ramach programu historycznego o tej samej nazwie, kierowanego przez historyka Łukasza Połomskiego.

więcej »

Nasza druga podróż w przeszłość sądeckich Żydów odbyła się na terenie dzielnicy zwanej Piekło, po której oprowadzali Ewa Andrzejewska oraz Łukasz Połomski.

więcej »

W piatek 06.06.2014 o godz. odbyło się kolejne wydarzenie w ramach cyklu "Spotkania z żydowskimi świętami". Tym razem mówiliśmy o genezie i historii święta Szawuot. Zapraszamy do galerii zdjęć.

więcej »

I spacer śladami nowosądeckich Żydów odbył się 11 maja 2014 r. Poprowadził go historyk Łukasz Połomski - goście wspólnie odwiedzili synagogę, ulicę Jagiellońską, oraz bożnicę Bajs Nusn.

więcej »

13. kwietnia w Hotelu Beskid w Nowym Sączu odbyło się kolejne, drugie już "Spotkanie z żydowskimi świętami". W ramach wydarzenia zorganizowanego z okazji żydowskiego święta Pesach usłyszeć można było jak o jego symbolice mówi rabin Avi Baumol

więcej »

16 marca 2014 r., w niedzielę, o godzinie 17.00 w Galerii Dawna Synagoga w Nowym Sączu odbyła się inauguracja nowego cyklu "Spotkania z żydowskimi świętami". Program zawierał m. in. ciekawe dyskusje, plastyczny kącik dla najmłodszych, słodkie specjały purimowe oraz spektakl Teatru Nomina Rosae "Tajemnica Estery". Zapraszamy do  oglądania galerii zdjęć!

więcej »
« poprzednia 1 2 następna »