Diarium

W mionionym roku pożegnaliśmy wiele ważnych dla nas osób. Przypominamy ich sylwetki - na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

więcej »

Pod koniec sierpnia odbył się szereg wydarzeń poświęconym Ofiarom Holokaustu. Dziękujemy, że pamiętaliście!

więcej »

Nie ma takich słów jakimi możemy wyrazić wdzieczność Mońkowi Goldfingerowi, że z nami był. Pozostaną nam wspomnienia i testament pamięci jaki nam zostawił.

więcej »

Siedem lat naszej działalności to czas podsumowań. Chcemy Wam pokazać takie fakty, o których nie mieliście pojęcia... Czytajcie!

więcej »

Pamięć to najważniejsze nasze zadanie. Pamiętamy o historii naszego regionu, szczególnie tej, którą starano się wymazać. Dziękujemy, że byliście z nami!

więcej »

W 2017 r. przygotowaliśmy wiele wydarzeń dotyczących dziejów Reformacji w Polsce i w naszym regionie. Dziękujemy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej za otwartość i współpracę.

więcej »

Edukacja jest jednym z filarów naszej działalnośći. Wierzymy, że dzięki niej zmieniamy świat na lepsze!

więcej »

Nie ma nic piękniejszego jak uśmiech drugiego człowieka. Dzięki Wam, w 2017 r. pojawiło się na świecie o kilka uśmiechów więcej - dziękujemy!

więcej »

W minionym roku pożegnaliśmy wielu przyjaciół i współpracowników. Ta lista jest co roku za długa, ale od minionego listopada wyjątkowo długa i bardzo bolesna. Tak ciężko uwierzyć, że wielu z tych osób już nie ma między nami…

więcej »

W 2016 r. zabraliśmy Was w podróż po Łemkowszyczyźnie. Rozpoczętą wówczas "Łemkowsą Drogę" pokochaliśmy i ciężko nam z niej zawrocić...

więcej »

2016 r. był pełen wydarzeń przybliżających nas do drugiego człowieka. Naszą drogą do tego dialogu były spotkania międzyreligijne oraz akcja "Sztetlowy Mikołajek".

więcej »

To był niezwykły rok pamięci! Za nami kolejne, ważne wydarzenia rocznicowe.

więcej »

Edukacja jest jednym z filarów naszej działalności. Za nami kolejny, pracowity rok!

więcej »

W minionym roku pożegnaliśmy wiele ważnych osób dla Sądeckiego Sztetlu. Jak co roku, ta lista jest za długa... Będziemy o nich zawsze pamiętać. 

więcej »

W lipcu przemierzyliśmy szlaki historyczne Przetakówki. Niezywkła podróż w przeszłość zakończyła się w dworku przy ul. Kochanowskiego.

więcej »

Krótka relacja z naszego czerwcowego spaceru po Nowym Sączu. Łukasz Połomski oprowadzał po głównej ulicy miasta.

więcej »

I spotkanie z cyklu "Łemkowskie drogi" zgoromadziło wielu sądeczan w kościele ewangelickim. 22 maja 2016 r. poznaliśmy przeszłość i współczesność Łemków.

więcej »

17 maja gościliśmy w PTTK Nowy Sącz. O historii getta zamkniętego opowiadał Łukasz Połomski.

więcej »

29 kwietnia 2016 r. pamiętaliśmy o ofiarach masakry w getcie nowosądeckim. Tego dnia promowaliśmy także książkę i film o Żydach nowosądeckich.

więcej »

Anna Grygiel - Huryn, Kazimiera i Józef Jaroszowie - nowi Ambasadorzy Honorowi Sądeckiego Sztetlu. 6 marca wręczyliśmy im pamiątkowe statuetki a nasi Bohaterowie spotkali się z sądeczanami.

więcej »

27 stycznia oddaliśmy hołd Ofiarom Holokaustu. Pamiętaliśmy także o rocznicy wyzwolenia KL Auschiwtz - Birkenau. Dziękujemy, że byliście z nami, że zapaliliście znicze.

więcej »

17 stycznia 2016 r. spotkaliśmy się w kościele kolejowym w Nowym Sączu. II Dzień Judaizmu zorganizowaliśmy razem z Duszpasterstwem Akademickim Strych.

więcej »

W minionym roku zorganizowaliśmy szereg wydarzeń edukacyjnych. Przez nasze spacery przeszło niemal 400 młodych ludzi, około 300 osób wzięło udział w konferencjach i wykładach - dziękujemy szkołom i nauczycielom za współpracę.

więcej »

Dzieje naszej małej Ojczyzny zostały naznaczone wieloma tragicznymi wydarzeniami. Pamiętamy o nich każdego roku. Dziękujemy Wam, że w 2015 r. byliście z nami!

więcej »

Dzień judaizmu w kościele, modlitwa o pokój, spotkania z duchownymi w cyklu "Tętno życia" - miniony rok był bogaty w wydarzenia religijne. Dziękujemy duchownym, którzy współtworzyli te ważne wydarzenia w 2015 roku!

więcej »

W minionym roku przybliżliśmy Państwu religijne życie żydowskie - od narodzin aż po grób. Poznaliśmy zwyczaje związane z narodzinami, odkryliśmy znaczenie bar micwy, ślubu a także przypomnieliśmy tradycje związane z pochówkami. Dziękujemy, że byliście z nami!

więcej »

W listopadzie wspominamy naszych bliskich zmarłych. W minionym roku pożegnaliśmy wiele osób zasłużonych dla pogłębiania relacji polsko-żydowskich. Wielu z nich było wiązanych z Sądecczyzną. Wierzymy, że za ich zasługi spotka ich nagroda już tam, po drugiej stronie...

więcej »

Jak co roku tysiące chasydów odwiedziło na początku kwietnia Nowy Sącz. W nocy z 13 na 14 kwietnia przypadł jocait, czyli rocznica śmierci wielkiego rabina Chaima Halberstama. Żydzi wierzą, że tej nocy święty rebe zstępuje z nieba aby zabrać ich prośby i przedstawić samemu Bogu.

więcej »

3 lutego w nowosądeckiej Galerii Dawna Synagoga spotkaliśmy się aby wspominać Izaka Goldfingera, nazywanego ambasadorem Sądeczyzny w Izraelu.

więcej »

16 grudnia, w czwartą rocznicę śmierci zapaliliśmy znicze pod tablicą poświęconą Jakubowi Mullerowi. Odsłonięta rok temu tablica przypomina nam o niezwykłej postaci ostatniego sądeckiego Żyda, który opiekował się zabytkami po swoich współwyznawcach, a także o naszą pamięć o nich. (Fot. Rafał Bobrowski).

więcej »
« poprzednia 1 2 następna »