Aktualności

Po raz pierwszy zapraszamy Państwa do udziału w zbiórce rzeczy dla ubogich mieszkańców naszego regionu. W tym roku pomagamy mieszkańcom Łemkowszyzny, szczególnie wielodzietynym rodzinom. Dołączcie do nas!

więcej »

11 grudnia, szóstego dnia Chanuki spotkamy się w Bożnicy Bajs Nusyn. To okazja do podsumowania tegorocznej działalnosci i zdradzenia planów na przyszły rok...

więcej »

23 listopada w Nowym Sączu zmarł Edward Leszczyński, syn sanockiego Żyda, który po wojnie związał się z naszym miastem. Od początku wspierał Sądecki Sztetl. Niech Jego dusza będzie związana w wieniec życia! 

więcej »

Zapraszamy do udziału w II edycji programu edukacyjnego "Jesienna Jesziwa". W tym roku realizujemy go we współpracy z MCK SOKÓŁ. Tegoroczne wydarzenia poświęciliśmy tradycji związanej z cmentarzami żydowskimi.

więcej »

Po raz trzeci będziemy pamiętać o starych, zapomnianych cmentarzach Nowego Sącza. Zapalmy znicze także na opuszczonych nekropoliach!

więcej »

18 października zapraszamy na spacer po Bobowej. Naszym przewodnikiem będzie Adam Bartosz.

więcej »

Pod koniec września odbył się kolejny spacer historyczny po Nowym Sączu. Tym razem usłyszeliśmy historie z Piekła rodem...

więcej »

Zapraszamy do uczestniczenia w obchodach 73. rocznicy likwidacji nowosądeckiego getta.

więcej »

W tym roku będziemy obchodzić rocznicę likwidacji nie tylko nowsądeckiego getta. Zapraszamy do Starego Sącza, Gorlic i Grybowa. W rocznicę włączyła się Żydowska Gmina w Krakowie i lokalne samorządy. 

więcej »

W lipcu odwiedziliśmy Lwów. Przed wojną było to wieloetniczne miasto. Dziś, często jego mieszkańcy zapominają o tym bogatym dziedzictwie...

więcej »

W lipcu i serpniu setki chasydów odwiedza Nowy Sącz. Pielgryzmują do grobu cadyka Chaima Halberstama z całego świata.

więcej »

Zapraszamy na drugi w tym roku spacer żydowskimi śladami Grybowa. O czasach II wojny światowej opowie nam Kamil Kmak.

więcej »

28 czerwca zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu "Tętno życia". Tym razem przedstawimy Państwu ślub i wesele w tradycji i religii żydowskiej.

więcej »

Serdecznie zapraszamy do kina MCK SOKÓŁ na filmy poświęcone życiu rodzin żydowskich i problemom współczesnego Izraela.

więcej »

Wkrótce rozpoczynamy cykl "Spacerów śladami Żydów sądeckich". 24 maja 2015 roku spotykamy się w Grybowie.

więcej »

6 maja, w ramach "Nocy muzeów"  spotykamy sie w Galerii Dawna Synagoga. Tego wyjątkowego wieczoru czeka nas sporo atrakcji.

Zapraszamy!

więcej »

Od 6 maja zapraszamy na nowy cykl poświęcony historii i kulturze Żydów. Jego przewodnim tematem będzie cykl życia człowieka z uwzględnieniem religijnych, tradycyjnych obrzędów. Podobnie jak w minionym roku będą towarzyszyć nam duchowni różnych wyznań, historycy, pasjonaci i artyści.

więcej »

Zapraszamy uczniów i studentów do współpracy z nami. 4 maja o godzinie 17 spotkamy sie w kawiarni Prowincjonalna na ul. Pijarskiej, gdzie opowiemy o szczegółach.

więcej »

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dla nauczycieli i osób zainteresowanych prezentujące program "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadorzy Tolerancji" w dn. 16.04.2015 w Hotelu Beskid w Nowym Sączu o godz. 18.00.

więcej »

Z ogromną radością informujemy, że Fundacja Nomina Rosae otrzymała dotację w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

więcej »

3 lutego minie pierwsza rocznica śmierci Izaka Goldfingera, ważnej postaci w historii naszego miasta. Zapraszmy aby tego dnia wspominać Izaka razem z nami w Galerii Dawna Synagoga.

więcej »

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu debatowaliśmy na temat naszej pamięci o Zagładzie Żydów. Dyskusja była częścią wieczoru poetycko - muzycznego.

więcej »

27 stycznia obchodzony jest  jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Inicjatorem wprowadzenia obchodów tego święta na grunt sądecki jest historyk Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu. W tym roku Fundacja Nomina Rosae...

więcej »

14 stycznia po raz pierwszy w Nowym Sączu będziemy obchodzić Dzień Judaizmu. Tego dnia zapraszamy do kościoła oo. Jezuitów, gdzie o g. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji pogłębienia dialogu chrześcijańsko – żydowskiego.

więcej »

14 grudnia zapraszamy do Galerii Dawna Synagoga przy ul. Berka Joselewicza 12 na ostatnie w tym roku spotkanie z żydowskim świętem. Tym razem opowiemy  Państwu o Chanuce.

więcej »

Serdecznie zapraszamy w czwartek 27 listopada na kolejną projekcję filmu "Sądecki sztetl" w reżyserii Barbary Szewczyk. Tym razem spotkamy się w Krakowie w Jewish Comuniity Center przy ul. Miodowej 24.

Po projekcji przewidziana jest dyskusja z twórcami filmu.

Zapraszamy!

więcej »

14 i 16 listopada 2015 odbędzie się druga część "Jesiennej Jesziwy", programu kulturalno-edukacyjnego realizowanego przez Fundację Nomina Rosae i Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Zapraszamy do zapoznania się z programem!

więcej »

W tym roku po raz drugi zapraszamy mieszkańców miasta aby w pierwszych dniach listopada zapalić światło pamięci na starym żydowskim cmentarzu. W dniach, kiedy będziemy wspominać tych którzy już od nas odeszli, nie powinno być w naszym mieście takiego cmentarza na jakim nie palą się znicze.

więcej »
« poprzednia 1 ... 5 6 7 8 9 następna »