Aktualności

"Ze słuchania Słowa Bożego rodzi się wiara, a wiara jest czynna w miłości. Nic więcej nie jest potrzebne do tego, aby potwierdzić tezę, że nie pilnujemy naszych kroków i nie nastawiamy sie na słuchanie. A przecież czas liturgiczny, w którym się znajdujemy, wymaga od nas, abyśmy do mszy, nabożeństw byli odpowiednio przygotowani" - pisze dla nas Ks. Dariusz Chwastek, proboszcz parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Nowym Sączu.

więcej »

Zachęcamy do współtworzenia niezywkłej wystawy o historii Nowego Sącza!

więcej »

Na pochyloną głowę kapłan sypie popiół, przypominając każdemu z nas, że prochem jesteśmy i w proch się obrócimy. Jeśli skupimy się tylko na tych słowach, automatycznie przyjdzie pytanie: po co mam się starać? - odpowiedzi w Księdze Koheleta szuka ks. Jarosław Studziński SJ.

więcej »

Dziękujemy za oddane głosy. I zapraszamy do głosowania na Łukasza Połomskiego - nominowanego na Człowieka Roku Małopolski!

więcej »

"Dialogi wielkopostne" to nasza propozycja do rozważań ksiąg Starego Testamentu. Zapraszamy na nowy cykl felietonów. Będą dla nas pisać duchowni kilku wyznań a także filozofowie, teologowie.

więcej »

Bardzo miło nam pionformować, że dyrektor Sądeckiego sztetlu został uhonorowany nagrodą "Chroniąc Pamięć". To ważne dla nas wyróżnienie.

więcej »

W styczniu odwiedziliśmy Katalonię. Żydzi są nierozerwalnie związani z historią Barcelony i całego regionu. Nadal dla mieszkańców regionu ważna jest pamięć, jaką po przeszło 500. latach pielęgnuje się po dawnych sąsiadach.

więcej »

Miło nam ponformować, że Gazeta Krakowska nominowała dwóch działaczy Sądeckiego Sztetlu do tytułu człowieka roku. Zachęcamy do wsparcia głosami kandydatury Mari Molendy i Łukasza Połomskiego.

więcej »

Fundacja Nomina Rosae kręci nowy film poświęcony naszym działaniom. Będzie on częścią projektu "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadorzy Tolerancji".

więcej »

27 stycznia, po raz trzeci zapraszamy do wspólnej pamięci. Zapalmy razem światła pamięci. Zapraszamy także do Domu Historii.

więcej »

17 stycznia zapraszamy na obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. O godzinie 20.00 spotkamy się w kościele kolejowym w Nowym Sączu. Zapraszamy!

więcej »

29 grudnia zapraszamy na ostatnie spotkanie z cyklu "Tętno życia". O g. 18.00 spotkamy się w Domu Historii przy ul. Pijarskiej 21.

więcej »

W tym wyjątkowym czasie docieramy do Betlejem. Niech miłość i pokój, które płyną ze stajenki towarzyszą nam przez całe życie. Wesołych świąt Bożego Narodzenia!

więcej »

16 grudnia upływa kolejna rocznica śmierci Jakuba Mullera. Bez Niego nie powstałby Sądecki sztetl. Był i jest dla nas ważną postacią.

więcej »

Po raz pierwszy zapraszamy Państwa do udziału w zbiórce rzeczy dla ubogich mieszkańców naszego regionu. W tym roku pomagamy mieszkańcom Łemkowszyzny, szczególnie wielodzietynym rodzinom. Dołączcie do nas!

więcej »

11 grudnia, szóstego dnia Chanuki spotkamy się w Bożnicy Bajs Nusyn. To okazja do podsumowania tegorocznej działalnosci i zdradzenia planów na przyszły rok...

więcej »

23 listopada w Nowym Sączu zmarł Edward Leszczyński, syn sanockiego Żyda, który po wojnie związał się z naszym miastem. Od początku wspierał Sądecki Sztetl. Niech Jego dusza będzie związana w wieniec życia! 

więcej »

Zapraszamy do udziału w II edycji programu edukacyjnego "Jesienna Jesziwa". W tym roku realizujemy go we współpracy z MCK SOKÓŁ. Tegoroczne wydarzenia poświęciliśmy tradycji związanej z cmentarzami żydowskimi.

więcej »

Po raz trzeci będziemy pamiętać o starych, zapomnianych cmentarzach Nowego Sącza. Zapalmy znicze także na opuszczonych nekropoliach!

więcej »

18 października zapraszamy na spacer po Bobowej. Naszym przewodnikiem będzie Adam Bartosz.

więcej »

Pod koniec września odbył się kolejny spacer historyczny po Nowym Sączu. Tym razem usłyszeliśmy historie z Piekła rodem...

więcej »

Zapraszamy do uczestniczenia w obchodach 73. rocznicy likwidacji nowosądeckiego getta.

więcej »

W tym roku będziemy obchodzić rocznicę likwidacji nie tylko nowsądeckiego getta. Zapraszamy do Starego Sącza, Gorlic i Grybowa. W rocznicę włączyła się Żydowska Gmina w Krakowie i lokalne samorządy. 

więcej »

W lipcu odwiedziliśmy Lwów. Przed wojną było to wieloetniczne miasto. Dziś, często jego mieszkańcy zapominają o tym bogatym dziedzictwie...

więcej »

W lipcu i serpniu setki chasydów odwiedza Nowy Sącz. Pielgryzmują do grobu cadyka Chaima Halberstama z całego świata.

więcej »

Zapraszamy na drugi w tym roku spacer żydowskimi śladami Grybowa. O czasach II wojny światowej opowie nam Kamil Kmak.

więcej »

28 czerwca zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu "Tętno życia". Tym razem przedstawimy Państwu ślub i wesele w tradycji i religii żydowskiej.

więcej »

Serdecznie zapraszamy do kina MCK SOKÓŁ na filmy poświęcone życiu rodzin żydowskich i problemom współczesnego Izraela.

więcej »

Wkrótce rozpoczynamy cykl "Spacerów śladami Żydów sądeckich". 24 maja 2015 roku spotykamy się w Grybowie.

więcej »

6 maja, w ramach "Nocy muzeów"  spotykamy sie w Galerii Dawna Synagoga. Tego wyjątkowego wieczoru czeka nas sporo atrakcji.

Zapraszamy!

więcej »