Aktualności

22 maja zapraszamy do kościoła ewangeickiego. Rozpoczynamy łemkowski rok w Sądeckim Sztetlu!

więcej »

2 i 3 maja 2016 r. setki chasydów odwiedziło Nowy Sącz. 140. lat temu zmarł Chaim Halberstam. W Nowym Sączu otworzono tego dnia mykwę i dom dla pielgrzymów.

więcej »

6 maja, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Historii na wykład poświęcony ruchowi ludowemu na Sądecczyźnie.

więcej »

29 kwietnia zapraszamy do Domu Historii. Zapalmy także znicze pod tablicą na Franciszkańckiej. Pamiętajmy o 400 ofiarach "akcji kwietniowej" w sądeckim getcie!

więcej »

Serdecznie zapraszamy na galę zakończenia projektu "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadzorzy Tolerancji", który realizowaliśmy od kwietnia 2015 r. Gala rozpocznie się w nowosądeckim ratuszu 28.04.2016 r. o godz. 10.00.

więcej »

Zapraszmy do wirtualnego oglądania wystawy "Album Przyjaciół" przygotowanej w ramach projektu "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadorzy Tolerancji". Do jej stworzenia zainspirowały nas przemyślenia o prawach człowieka, a także wspomniena o młodych ludziach, których losy tragicznie zmieniła II wojna światowa.

więcej »

Mamy przyjemność wspierać pasję historyczną młodych ludzi. To dla nas największa satysfakcja! Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu są żywym dowodem na to, że historia naszego miasta potrafi zafascynować!

więcej »

17 kwietnia zapraszmy do Hotelu Beskid na projekcje filmu "Ala z elementarza". Wydarzenie wpisuje sie w sądeckie obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim.

więcej »

Na początku kwietnia zmarł jeden z najstarszych nowosądeczan, żyjących w Izraelu, związany z tamtejszym Ziomkostwem.

więcej »

W naszych zbiorach znalazł się niezywkły zabytek - orginalny szyld z czasów II wojny światowej!

więcej »

Zapraszamy szkoły do współpracy - wykonujcie żółte żonkile! W rocznicę powstania w getcie warszawskim złożymy je pod postumentem na Placu Trzeciego Maja.

więcej »

10 kwietnia, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Historii w Nowym Sączu przy ulicy Pijarskiej 21. O tym, jak sądeczanie pamiętają o Katyniu, opowie Jarosław Rola, historyk, dyrektor Zespołu Szkół w Librantowej.

więcej »

Od 30 marca do 2 kwietnia Nowy Sącz odwiedziło kilkuset chasydów. W naszym mieście spędzili szabat. Okazją do wizyty był jorcait w Leżajsku.

więcej »

Wszystkim życzymy radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Niech czas wielkanocny będzie dla nas wszystkich okresem doświadczenia mocy przemiany.

więcej »

"Kohelet pisze, że potrzebny nam jest czas na oderwanie i ciszę (bo na wszystko jest właściwy czas - Koh 3). I właśnie okres wielkanocny jest dany nam po to, by zatrzymać się w biegu, pomyśleć, i zamiast mówić - słuchać" - napisał w swoim rozważaniu Pastor Dziekan Jacek Orłowski.

więcej »

"Trudno jest pisać o marności. Codziennie raczej słyszymy o maksymalizacji zysków, inwestowaniu, innowacyjnych metodach i realizacji celów. W atmosferze pośpiechu niełatwo zastanawiać się nad celem naszego życia, pytać o to co najważniejsze". Zapraszamy na kolejne rozważanie Księgi Koheleta. Autorem tekstu jest filozof, dr Krzysztof Cierlikowski.

więcej »

W środę, 9 marca pożegnaliśmy Artura Króla, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Dla nas był prawdziwym Bohaterem.

więcej »

9 marca uroczyście otworzono odremontowany ohel cadyka Barucha Halberstama. Urczystość w Gorlicach zgromadziła chasydów z całego świata.

więcej »

9 marca wzięliśmy udział w konferencji poświeconej żydowskimu dziedzictwu w Galicji. Sądecki sztetl reprezentowali: dr Maria Molenda i Łukasz Połomski.

więcej »

Żegnamy Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. To dla naszego miasta wielka strata. Wierzymy, że prawdziwa nagroda za tak piękne życie spotka go w Domu Pana.

więcej »

Setki chasydów odwiedziły Nowy Sącz. 29 lutego przypadła rocznica śmierci Arie Lejbusza Halberstama, ostatniego cadyka i rabina sądeckiego.

więcej »

"Czasami poszukiwania mogą zwrócić Cię do punktu paraliżu; czasami mogą zamienić Cię w cynika, nie doceniającego piękna Świata. Kohelet próbował tego wszystkiego i zapisał to jako przesłanie dla pokoleń. Co ostatecznie było tym przesłaniem?" - odpowiedzi na te pytania szuka rabin Avi Baumol.

więcej »

6 marca zapraszamy do Hotelu Beskid. To dla nas bardzo ważna uroczystość. Po raz drugi przyznajemy tytuł Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu!

więcej »

"Ze słuchania Słowa Bożego rodzi się wiara, a wiara jest czynna w miłości. Nic więcej nie jest potrzebne do tego, aby potwierdzić tezę, że nie pilnujemy naszych kroków i nie nastawiamy sie na słuchanie. A przecież czas liturgiczny, w którym się znajdujemy, wymaga od nas, abyśmy do mszy, nabożeństw byli odpowiednio przygotowani" - pisze dla nas Ks. Dariusz Chwastek, proboszcz parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Nowym Sączu.

więcej »

Zachęcamy do współtworzenia niezywkłej wystawy o historii Nowego Sącza!

więcej »

Na pochyloną głowę kapłan sypie popiół, przypominając każdemu z nas, że prochem jesteśmy i w proch się obrócimy. Jeśli skupimy się tylko na tych słowach, automatycznie przyjdzie pytanie: po co mam się starać? - odpowiedzi w Księdze Koheleta szuka ks. Jarosław Studziński SJ.

więcej »

Dziękujemy za oddane głosy. I zapraszamy do głosowania na Łukasza Połomskiego - nominowanego na Człowieka Roku Małopolski!

więcej »

"Dialogi wielkopostne" to nasza propozycja do rozważań ksiąg Starego Testamentu. Zapraszamy na nowy cykl felietonów. Będą dla nas pisać duchowni kilku wyznań a także filozofowie, teologowie.

więcej »

Bardzo miło nam pionformować, że dyrektor Sądeckiego sztetlu został uhonorowany nagrodą "Chroniąc Pamięć". To ważne dla nas wyróżnienie.

więcej »

W styczniu odwiedziliśmy Katalonię. Żydzi są nierozerwalnie związani z historią Barcelony i całego regionu. Nadal dla mieszkańców regionu ważna jest pamięć, jaką po przeszło 500. latach pielęgnuje się po dawnych sąsiadach.

więcej »