Aktualności

Serdecznie zapraszamy 2 października na ostatni w tym roku spacer po historii Nowego Sącza. Przemierzymy ulicę Lwowską - od Rynku do Galerii Trzy Krony.

więcej »

Serdecznie zapraszamy do Domu Historii. Od 24 września będzie można obejrzeć wystawę o życiu codziennym w okupowanym przez Niemców Nowym Sączu. Zapraszamy!

więcej »

Już można kupić wspomnienia Markusa Lustiga! Książka pt. "Skrwawiony puch" miała promocję w sierpniu.

więcej »

Sierpień był dla nas wyjątkowym czasem pamięci. Dlatego nasze podziękowania dla tych, którzy nam pomagali, płyną prosto z serca!

więcej »

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Łemkowskie Drogi. Tym razem usłyszymy muzykę i piosenki inspirowane tradycyjnymi melodiami łemkowskimi.

więcej »

Markus Lustig wreszcie wydaje po polsku swoje niezwykłe wspomnienia! 25 sierpnia zapraszamy na promocję ksiązki w Nowym Sączu!

więcej »

23 sierpnia 2016 r. zapraszamy na uroczystości rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu.

więcej »

Zapraszamy na uroczystości w ramach "Tygodnia Pamięci" - w ten sposób oddajemy hołd mieszkańcom naszego regionu, którzy zostali zamorodwani w Holokauście.

więcej »

6 sierpnia zapraszamy na koncert bandurowy do kościoła ewangelickiego w Nowym Sączu!

więcej »

Uwaga! W związku z fatalną pogodą w niedzielę 17 lipca odwołaliśmy nasz spacer. Spotkamy się w środę 20 lipca o g. 18.00.

więcej »

Zapraszamy na prelekcję Antoniego Kroha. Wybitny etnograf podzieli się z nami swoimi refleksjami na temat "Akcji Wisła".

więcej »

Zapraszamy na II spacer po historii Nowego Sącza. Tym razem Łukasz Połomski oprowadzi nas po Przetakówce.

więcej »

30 czerwca zostaliśmy zaproszeni na konferencję "Ślady pamięci, ślady tożsamości. Dziedzictwo żydowskie w lokalnej historii i kulturze". Panel, w któym wystąpił Łukasz Połomski zorganizowała Żydowskie Muzeum Galicja.

więcej »

26 czerwca, w Krakowie Łukasz Połomski został uhonorowany nagrodą "Chroniąc Pamieć". To ważne wyróznienie dla naszej działalności!

więcej »

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "Historie sądeckie". Naszym gościem będzie dr Sławomir Wróblewski.

więcej »

12 czerwca zapraszamy na I w tym roku spacer historyczny z Sądeckim Sztetlem. Tym razem wracamy na ulice Nowego Sącza!

więcej »

25 maja przywieźliśmy na cmentarz macewę, którą wyciągneliśmy z ogródka jednego z nowosądeckich domów.

więcej »

22 maja zapraszamy do kościoła ewangeickiego. Rozpoczynamy łemkowski rok w Sądeckim Sztetlu!

więcej »

2 i 3 maja 2016 r. setki chasydów odwiedziło Nowy Sącz. 140. lat temu zmarł Chaim Halberstam. W Nowym Sączu otworzono tego dnia mykwę i dom dla pielgrzymów.

więcej »

6 maja, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Historii na wykład poświęcony ruchowi ludowemu na Sądecczyźnie.

więcej »

29 kwietnia zapraszamy do Domu Historii. Zapalmy także znicze pod tablicą na Franciszkańckiej. Pamiętajmy o 400 ofiarach "akcji kwietniowej" w sądeckim getcie!

więcej »

Serdecznie zapraszamy na galę zakończenia projektu "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadzorzy Tolerancji", który realizowaliśmy od kwietnia 2015 r. Gala rozpocznie się w nowosądeckim ratuszu 28.04.2016 r. o godz. 10.00.

więcej »

Zapraszmy do wirtualnego oglądania wystawy "Album Przyjaciół" przygotowanej w ramach projektu "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadorzy Tolerancji". Do jej stworzenia zainspirowały nas przemyślenia o prawach człowieka, a także wspomniena o młodych ludziach, których losy tragicznie zmieniła II wojna światowa.

więcej »

Mamy przyjemność wspierać pasję historyczną młodych ludzi. To dla nas największa satysfakcja! Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu są żywym dowodem na to, że historia naszego miasta potrafi zafascynować!

więcej »

17 kwietnia zapraszmy do Hotelu Beskid na projekcje filmu "Ala z elementarza". Wydarzenie wpisuje sie w sądeckie obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim.

więcej »

Na początku kwietnia zmarł jeden z najstarszych nowosądeczan, żyjących w Izraelu, związany z tamtejszym Ziomkostwem.

więcej »

W naszych zbiorach znalazł się niezywkły zabytek - orginalny szyld z czasów II wojny światowej!

więcej »

Zapraszamy szkoły do współpracy - wykonujcie żółte żonkile! W rocznicę powstania w getcie warszawskim złożymy je pod postumentem na Placu Trzeciego Maja.

więcej »

10 kwietnia, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Historii w Nowym Sączu przy ulicy Pijarskiej 21. O tym, jak sądeczanie pamiętają o Katyniu, opowie Jarosław Rola, historyk, dyrektor Zespołu Szkół w Librantowej.

więcej »

Od 30 marca do 2 kwietnia Nowy Sącz odwiedziło kilkuset chasydów. W naszym mieście spędzili szabat. Okazją do wizyty był jorcait w Leżajsku.

więcej »