Aktualności

11 listopada zapraszamy do Domu Historii na wykład Anny Totoń o egzekucji w Biegnicach z 1941 r. Wydarzenie poświęcamy pamięci Bolesława Barbackiego, który wówczas został zamordowany przez Niemców.

więcej »

1 i 2 listopada zachęcamy do odwiedzania zapomnianych nekropolii. Niech na każdym grobie rozbłyśnie światło pamięci!

więcej »

W październiku zakończyliśmy prace przy wymianie ogrodzenia Cmentarza Ewangelickiego przy ul. Orkana. Współpraca z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Nowym Sączu pomaga ocalić to miejsce od zapomnienia.

więcej »

20 paździrnika wzięliśmy udział w gali wręczenia nagrody POLIN 2016. Laureatem tegorocznej edycji został Pan Jacek Koszczan z Dukli-gratulujemy!

więcej »

W środę 19 października o g. 19.00 zapraszamy na niezwykły spektakl o Janie Karskim!

więcej »

W minionych tygdniach Markus Lustig podjął decyzję o zaprzestaniu działalnosci Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu. Zakończyła się kilkudziesięcioletnia historia tej organizacji.

więcej »

Dyrektor Sądeckiego Sztetlu otrzymał nominacje do prestiżowych nagród - POLIN 2016, a także Nagrody im. Ireny Sendlerowej. Trzymamy kciuki za pozytwyne rozstrzygnięcie!

więcej »

Fundacja Nomina Rosae zaprasza na XI Labirynt Historii. Tegoroczna edycja została poświęcona historii kobiet.

więcej »

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Bogusza. To był niezwykły człowiek, a Jego życie było wielkim świadectwem.

więcej »

Serdecznie zapraszamy 2 października na ostatni w tym roku spacer po historii Nowego Sącza. Przemierzymy ulicę Lwowską - od Rynku do Galerii Trzy Krony.

więcej »

Serdecznie zapraszamy do Domu Historii. Od 24 września będzie można obejrzeć wystawę o życiu codziennym w okupowanym przez Niemców Nowym Sączu. Zapraszamy!

więcej »

Już można kupić wspomnienia Markusa Lustiga! Książka pt. "Skrwawiony puch" miała promocję w sierpniu.

więcej »

Sierpień był dla nas wyjątkowym czasem pamięci. Dlatego nasze podziękowania dla tych, którzy nam pomagali, płyną prosto z serca!

więcej »

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Łemkowskie Drogi. Tym razem usłyszymy muzykę i piosenki inspirowane tradycyjnymi melodiami łemkowskimi.

więcej »

Markus Lustig wreszcie wydaje po polsku swoje niezwykłe wspomnienia! 25 sierpnia zapraszamy na promocję ksiązki w Nowym Sączu!

więcej »

23 sierpnia 2016 r. zapraszamy na uroczystości rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu.

więcej »

Zapraszamy na uroczystości w ramach "Tygodnia Pamięci" - w ten sposób oddajemy hołd mieszkańcom naszego regionu, którzy zostali zamorodwani w Holokauście.

więcej »

6 sierpnia zapraszamy na koncert bandurowy do kościoła ewangelickiego w Nowym Sączu!

więcej »

Uwaga! W związku z fatalną pogodą w niedzielę 17 lipca odwołaliśmy nasz spacer. Spotkamy się w środę 20 lipca o g. 18.00.

więcej »

Zapraszamy na prelekcję Antoniego Kroha. Wybitny etnograf podzieli się z nami swoimi refleksjami na temat "Akcji Wisła".

więcej »

Zapraszamy na II spacer po historii Nowego Sącza. Tym razem Łukasz Połomski oprowadzi nas po Przetakówce.

więcej »

30 czerwca zostaliśmy zaproszeni na konferencję "Ślady pamięci, ślady tożsamości. Dziedzictwo żydowskie w lokalnej historii i kulturze". Panel, w któym wystąpił Łukasz Połomski zorganizowała Żydowskie Muzeum Galicja.

więcej »

26 czerwca, w Krakowie Łukasz Połomski został uhonorowany nagrodą "Chroniąc Pamieć". To ważne wyróznienie dla naszej działalności!

więcej »

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "Historie sądeckie". Naszym gościem będzie dr Sławomir Wróblewski.

więcej »

12 czerwca zapraszamy na I w tym roku spacer historyczny z Sądeckim Sztetlem. Tym razem wracamy na ulice Nowego Sącza!

więcej »

25 maja przywieźliśmy na cmentarz macewę, którą wyciągneliśmy z ogródka jednego z nowosądeckich domów.

więcej »

22 maja zapraszamy do kościoła ewangeickiego. Rozpoczynamy łemkowski rok w Sądeckim Sztetlu!

więcej »

2 i 3 maja 2016 r. setki chasydów odwiedziło Nowy Sącz. 140. lat temu zmarł Chaim Halberstam. W Nowym Sączu otworzono tego dnia mykwę i dom dla pielgrzymów.

więcej »

6 maja, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Historii na wykład poświęcony ruchowi ludowemu na Sądecczyźnie.

więcej »

29 kwietnia zapraszamy do Domu Historii. Zapalmy także znicze pod tablicą na Franciszkańckiej. Pamiętajmy o 400 ofiarach "akcji kwietniowej" w sądeckim getcie!

więcej »