Aktualności
Markus Lustig wreszcie wydaje po polsku swoje niezwykłe wspomnienia! 25 sierpnia zapraszamy na promocję ksiązki w Nowym Sączu!
23 sierpnia 2016 r. zapraszamy na uroczystości rocznicy likwidacji getta w Nowym Sączu.
Zapraszamy na uroczystości w ramach "Tygodnia Pamięci" - w ten sposób oddajemy hołd mieszkańcom naszego regionu, którzy zostali zamorodwani w Holokauście.
6 sierpnia zapraszamy na koncert bandurowy do kościoła ewangelickiego w Nowym Sączu!
Uwaga! W związku z fatalną pogodą w niedzielę 17 lipca odwołaliśmy nasz spacer. Spotkamy się w środę 20 lipca o g. 18.00.
Zapraszamy na prelekcję Antoniego Kroha. Wybitny etnograf podzieli się z nami swoimi refleksjami na temat "Akcji Wisła".
Zapraszamy na II spacer po historii Nowego Sącza. Tym razem Łukasz Połomski oprowadzi nas po Przetakówce.
30 czerwca zostaliśmy zaproszeni na konferencję "Ślady pamięci, ślady tożsamości. Dziedzictwo żydowskie w lokalnej historii i kulturze". Panel, w któym wystąpił Łukasz Połomski zorganizowała Żydowskie Muzeum Galicja.
26 czerwca, w Krakowie Łukasz Połomski został uhonorowany nagrodą "Chroniąc Pamieć". To ważne wyróznienie dla naszej działalności!
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "Historie sądeckie". Naszym gościem będzie dr Sławomir Wróblewski.
12 czerwca zapraszamy na I w tym roku spacer historyczny z Sądeckim Sztetlem. Tym razem wracamy na ulice Nowego Sącza!
25 maja przywieźliśmy na cmentarz macewę, którą wyciągneliśmy z ogródka jednego z nowosądeckich domów.
22 maja zapraszamy do kościoła ewangeickiego. Rozpoczynamy łemkowski rok w Sądeckim Sztetlu!
2 i 3 maja 2016 r. setki chasydów odwiedziło Nowy Sącz. 140. lat temu zmarł Chaim Halberstam. W Nowym Sączu otworzono tego dnia mykwę i dom dla pielgrzymów.
6 maja, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Historii na wykład poświęcony ruchowi ludowemu na Sądecczyźnie.
29 kwietnia zapraszamy do Domu Historii. Zapalmy także znicze pod tablicą na Franciszkańckiej. Pamiętajmy o 400 ofiarach "akcji kwietniowej" w sądeckim getcie!
Serdecznie zapraszamy na galę zakończenia projektu "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadzorzy Tolerancji", który realizowaliśmy od kwietnia 2015 r. Gala rozpocznie się w nowosądeckim ratuszu 28.04.2016 r. o godz. 10.00.
Zapraszmy do wirtualnego oglądania wystawy "Album Przyjaciół" przygotowanej w ramach projektu "Sądecki sztetl - Młodzi Ambasadorzy Tolerancji". Do jej stworzenia zainspirowały nas przemyślenia o prawach człowieka, a także wspomniena o młodych ludziach, których losy tragicznie zmieniła II wojna światowa.
Mamy przyjemność wspierać pasję historyczną młodych ludzi. To dla nas największa satysfakcja! Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu są żywym dowodem na to, że historia naszego miasta potrafi zafascynować!
17 kwietnia zapraszmy do Hotelu Beskid na projekcje filmu "Ala z elementarza". Wydarzenie wpisuje sie w sądeckie obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Na początku kwietnia zmarł jeden z najstarszych nowosądeczan, żyjących w Izraelu, związany z tamtejszym Ziomkostwem.
W naszych zbiorach znalazł się niezywkły zabytek - orginalny szyld z czasów II wojny światowej!
Zapraszamy szkoły do współpracy - wykonujcie żółte żonkile! W rocznicę powstania w getcie warszawskim złożymy je pod postumentem na Placu Trzeciego Maja.
10 kwietnia, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Historii w Nowym Sączu przy ulicy Pijarskiej 21. O tym, jak sądeczanie pamiętają o Katyniu, opowie Jarosław Rola, historyk, dyrektor Zespołu Szkół w Librantowej.
Od 30 marca do 2 kwietnia Nowy Sącz odwiedziło kilkuset chasydów. W naszym mieście spędzili szabat. Okazją do wizyty był jorcait w Leżajsku.
Wszystkim życzymy radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Niech czas wielkanocny będzie dla nas wszystkich okresem doświadczenia mocy przemiany.
"Kohelet pisze, że potrzebny nam jest czas na oderwanie i ciszę (bo na wszystko jest właściwy czas - Koh 3). I właśnie okres wielkanocny jest dany nam po to, by zatrzymać się w biegu, pomyśleć, i zamiast mówić - słuchać" - napisał w swoim rozważaniu Pastor Dziekan Jacek Orłowski.
"Trudno jest pisać o marności. Codziennie raczej słyszymy o maksymalizacji zysków, inwestowaniu, innowacyjnych metodach i realizacji celów. W atmosferze pośpiechu niełatwo zastanawiać się nad celem naszego życia, pytać o to co najważniejsze". Zapraszamy na kolejne rozważanie Księgi Koheleta. Autorem tekstu jest filozof, dr Krzysztof Cierlikowski.
W środę, 9 marca pożegnaliśmy Artura Króla, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Dla nas był prawdziwym Bohaterem.
9 marca uroczyście otworzono odremontowany ohel cadyka Barucha Halberstama. Urczystość w Gorlicach zgromadziła chasydów z całego świata.
« poprzednia | 1 ... 4 5 6 7 8 | następna » |