AKCJE CHARYTATYWNE W SĄDECKIM SZTETLU - 2018 r.

W 2018 roku nasze akcje charytatywne nabrałby niezwykłego rozpędu. Dziękujemy Wam za to, że wspieraliście tak hojnie naszych potrzebujących!

Kończący się 2018 rok upłynął pod znakiem rekordowych zbiórek pieniędzy i darów. Nie przypuszczaliśmy, że nasza działalność charytatywna aż tak się rozwinie. Nie ma co ukrywać, że dawanie drugiemu stało się naszą pasją, a praca dla bliźniego daje nam olbrzymią satysfakcję. Nie byłby to możliwe, gdyby nie wielu ludzi. Dziękujemy wszystkim dziennikarzom, a szczególnie Krysi Trzupek z limanowskiej Gazety Krakowskiej, która wskazała nam wiele rodziny, do których spieszyliśmy z pomocą. Dziękujemy licznym sklepom (szczególnie CENTRUM), które kolejny raz – ale też były takie, które pierwszy raz – włączyły się w nasze działania.

W 2018 roku odbyły się dwie akcje charytatywne. Na wiosnę, tuż przed świętami Wielkanocnymi pomagaliśmy rodzinie Wojnarów. Wszystko odbywało się w ramach II edycji „Chaimowej Cedaki”. Kiedy pierwszy raz przyjechaliśmy do Wojnarów zastaliśmy rodzinę mieszkającą w domu, z którego szybko musieli się wyprowadzić. Chory na porażenie mózgowe Jaś Wojnar nie mógł pójść z rodziną na bruk, dlatego uruchomiliśmy akcję. Jej celem była zbiórka żywności, artykułów czystości, ale także apelowaliśmy o pomoc w formie finansowej. Na koncie Wojnarów zaczęło pojawiać się coraz więcej pieniędzy – wszystkie były przeznaczone na wykończenie domu, tak, aby mogli się przenieść tam z Jasiem. Do Wojnarów zgłaszali się także ludzie, którzy oferowali pomoc doraźną, przy umeblowaniu i budowlance. Udało się!

Dzięki Wam Jaś z rodziną mieszka dziś w swoim domu, a rodzina została obdarowana wieloma darami, które pozwalają Wojnarom na wykorzystanie pieniędzy, aby wykończyć dom. Gdyby jeszcze ktoś zechciał pomóc można wpłacać pieniądze na konto Wojnarów: Bank spółdzielczy w Limanowej nr konta 41 88040000 0021 02106049 0001.

W listopadzie rozpoczęliśmy akcję „Sztetlowy Mikołajek”. Dzięki Krysi Trzupek trafiliśmy do Makowicy koło Limanowej. Naszą pomocą objęliśmy Adama i Magdę Dudków, niezwykłe małżeństwo. Młode małżeństwo mieszka w niedokończonym, małym domku, który wybudowali za zaciągnięty kredyt tuż po ślubie. Do niedawna oboje pracowali, mieli plany na założenie rodziny i budowania swojej przyszłości w rodzinnej miejscowości pana Adama (pani Magda pochodzi z Limanowej). Kilka lat temu, u 33 letniego wówczas Adama Dudka, zdiagnozowano neurosarkoidozę - chorobę przypominającą w objawach stwardnienie rozsiane, wciąż nie do końca odkrytą dla nauki, niezwykle rzadką - dość powiedzieć, że pan Adam jest jedną z kilku osób w Polsce ze zdiagnozowanym przypadkiem.Atakuje ona układ nerwowy powodując stopniowy paraliż ciała. Niestety jest przy tym bolesna dla chorującego. Immunologiczne, nowatorskie leczenie wiążące się z częstymi wyjazdami do Krakowa, to również duże osłabienie organizmu i ryzyko infekcji i innych chorób. W ostatnim czasie u pana Adama pojawiły się bardzo niebezpieczne odleżyny, które nie tylko komplikują terapię podstawową, ale które również są bardzo kosztowne w leczeniu (miesięcznie to prawie 1500 PLN).

Dla bardzo aktywnego, udzielającego się społecznie młodego męża, znakomitego kucharza, miłośnika folku i kultury ziemi limanowskiej, tancerza i muzyka, życie diametralnie się zmieniło. Od chwili diagnozy stał się osobą całkowicie zależną od innych, a dom, który miały wypełniać dzieci, zamienił się w salę szpitalną.

Dzięki Wam udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych, które wpłynęły do Dudków. Oprócz tego setki kilogramów towarów spożywczych, środków czystości. Akcja nas przerosła… Dzięki niej Dudkowie będą mogli funkcjonować przez kilka dobrych miesięcy, nie będą się martwić o środki na leczenie Adama i o codzienne wydatki. Pozostaje tylko modlitwa o zdrowie, o którą Was prosimy.

Gdyby jeszcze ktoś chciał wesprzeć Dudków – będziemy nadal wdzięczni:

Bank Spółdzielczy w Limanowej

Magdalena Dudek

41 8804 0000 0071 0700 0111 0001

Makowica 61

34-600 Limanowa

 

I na koniec: WSZYTSKIM DARCZYŃCOM WIELKIE DZIĘKUJE! NAJLEPSZĄ NAGRODĄ DLA WAS JEST UŚMIECH NA TWARZY TYCH LUDZI, KTÓRYM W 2018 r. RAZEM POMAGALIŚMY!

Specjalne podziękowania dla Przemka Jaskierskiego, który koordynje te wszystkie działania, jest prawdziwie dobrym duchem tych przedsięwzięć.

 DZIĘKUJEMY!

Łukasz Połomski

 

Rodzina Wojnarów była objęta Akcją "Chaimowa Cedaka". Dzięki Wam udało im się dokończyć gruntowny remont nowego domu. Rodzina Wojnarów była objęta Akcją "Chaimowa Cedaka". Dzięki Wam udało im się dokończyć gruntowny remont nowego domu.
Magda i Adam Dudek zostali objęci akcją "Sztetlowy Mikołajek". Dzięki Wam udało się zapewnić pieniądze na leczenie Adama! Magda i Adam Dudek zostali objęci akcją "Sztetlowy Mikołajek". Dzięki Wam udało się zapewnić pieniądze na leczenie Adama!