77. rocznica egzekucji w Białej Niżnej-zagłady grybowskich Żydów

20 sierpnia mija 77. lat od tragicznych wydarzeń związanych z likwidacją grybowskiego getta. Tego dnia, w Białej Niżnej, zamordowano 360 najbardziej bezbronnych mieszkańców getta.
Jak co roku, po raz piąty, chcemy upamiętnić ten tragiczny dzień.
Po raz kolejny już w uroczystości będzie uczestniczyć rodzina pomordowanych, w tym roku będzie to pani Estera, córka Feigi Riegelhaupt, której przed wojną powiodła się emigracja do Palestyny.

Na fotografii dołączonej do wydarzenia widzimy kuzynów Estery, Manię i Izydora Riegelhauptów. Dzieci zginęły w Bełżcu lub w Białej Niżnej (Niemcy nie tworzyli listy zgładzonych w poszczególnych miejscach). Mania dożyła lat 15, Ido - 13.
Rodzice: tata Majer, brat Feigi, z zawodu fryzjer - lat 46, mama Helena-Hinda z Hartmanów z Cieniawy - również lat 46. Dziadek Leon, również fryzjer, urodzony w Zakliczynie, lat 72, babcia Estera z Olinerów, z Szymbarku - lat 66, mieszkańcy Grybowa. Fryzjerski fach uprawiali też bracia Majera i Feigi: Abraham i Salomon. Zginęli w wieku 40 i 42 lat, tak samo siostry Feigi, Rachela - lat 35, Gitla, lat 31. Zginęła też cała rodzina sklepikarza i zegarmistrza Hartmana, brata Heleny, i jego żony Reginy z Silberbuchów: Natan lat 19, Sara lat 18, Mala lat 17, Chana lat 14, oraz liczna dalsza rodzina.

W niedzielę 18 sierpnia 2018 r. o g. 15:00 spotkamy się przy masowym grobie, aby pomodlić się, wysłuchać Apelu Pamięci.
Pamiętajmy!

Organizatorem wydarzenia jest SAGA Grybów i projekt Ludzie Nie Liczby.